Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł o 0,1 pkt m/m i wyniósł 55,1 pkt w lutym 2015 r., poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

Konsensus rynkowy wynosił 54,7 pkt.

"Wskaźnik PMI w lutym odnotował wartość 55.1, niewiele zmienioną w porównaniu do stycznia, kiedy osiągnął najwyższy poziom od jedenastu miesięcy - 55.2, sygnalizując dalszą wyraźną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym" - czytamy w komunikacie.

W lutym liczba nowych zamówień otrzymanych przez polskich producentów wzrosła piąty miesiąc z rzędu. Mimo nieznacznego spowolnienia w porównaniu do styczniowego jedenastomiesięcznego rekordu tempo tego wzrostu pozostało znaczące.

"W lutym, aczkolwiek w niewielkim tempie, wzrosła także liczba nowych zamówień eksportowych. Wielkość produkcji zarejestrowała zbliżony trend do liczby nowych zamówień. Tempo wzrostu nieco osłabło w porównaniu do stycznia, kiedy było najszybsze od jedenastu miesięcy, jednak pozostało wyraźne" - czytamy w komunikacie.

W lutym zanotowano wzrost poziomu zatrudnienia w sektorze. Tempo wzrostu liczby miejsc pracy przyspieszyło trzeci miesiąc z rzędu do najwyższego od rekordowego poziomu ze stycznia 2014 roku i było drugim najwyższym w historii badań.

"W lutym wzrosły średnie koszty produkcji w polskim sektorze przemysłowym, co nastąpiło po dwóch miesiącach niewielkich spadków. Jednak tempo inflacji kosztowej było niewielkie. Z kolei ceny wyrobów gotowych spadły dwudziesty siódmy miesiąc z rzędu i to w wyraźnym tempie. Najczęściej uzasadniano to presją konkurencyjną" - podano również.

>>> Czytaj tez: Zarabiamy za mało. Dlaczego Polacy nie chcą się zbuntować?