Według dziennika Financial Times przedstawiciele rządu w Atenach sondowali czy jest możliwość przesunięcia na później spłaty przypadających na czerwiec rat kredytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Otrzymali jednak negatywną odpowiedź i sugestie by nie składali formalnego wniosku w tej sprawie bo i tak zostanie odrzucony.

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej szczyt Funduszu Christine Lagarde wyjaśniła, że instytucja ta od ponad 30 lat nie odraczała nikomu spłat zadłużenia i że w przypadku Grecji też nie zamierza tego robić. Lagarde powiedziała, że wyjaśniła greckiemu ministrowi finansów Yanisowi Varoufakisowi zasady jakimi kieruje się Fundusz. "Stabilności greckiej gospodarki nie da się osiągnąć poprzez zawierane w ostatniej chwili porozumienia polityczne ale przez reformy" - podkreśliła Lagarde.

>>> Czytaj też: Grecja uspokaja kredytodawców, ale dalej flirtuje z Rosją

Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego przez najbliższe trzy dni będą obradować w stolicy USA. Na spotkaniu Polskę reprezentuje minister finansów Mateusz Szczurek.