Deflacja w ujęciu rocznym złagodnieje dalej w maju i wyniesie 0,7 proc. wobec 1,1 proc. w kwietniu (oraz 1,5 proc. w marcu br. i 1,6 proc. w lutym br.), prognozują analitycy Ministerstwa Gospodarki.

"Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że w maju 2015 r. ceny powinny wzrosnąć o 0,2 proc. Oczekujemy także nieznacznego wzrostu żywności oraz nieznacznego wzrostu cen w transporcie. Roczny wskaźnik inflacji w maju powinien wynieść (minus) -0,7 proc." - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wczoraj, że deflacja konsumencka wyniosła 1,1 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu. Konsensus analityków ankietowanych przez agencję ISBnews wynosił 1,3 proc. r/r deflacji. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4 proc. w kwietniu po wzroście o 0,2 proc. w marcu.

"Głównym czynnikiem, który miał wpływ na zmianę cen w kwietniu 2015 r., był wzrost cen odzieży i obuwia - o 1,9 proc. - oraz wzrost cen żywności - o 0,9 proc., zgodnie z oczekiwaniami analityków MG. Wzrosły także ceny w transporcie" - czytamy dalej w komentarzu.

>>> Czytaj też: Deflacja nie odpuszcza. GUS podał najnowsze dane