Umowa zostanie zrealizowana pod warunkiem uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) - podał Expander.

"Współpraca z mocnym i renomowanym partnerem jest gwarancją realizacji długofalowej strategii umacniania pozycji lidera w branży doradczej w zakresie sprzedaży kredytów hipotecznych oraz produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych. Dzięki współpracy z Avivą, zyskujemy unikalną przewagę konkurencyjną. Stajemy się jedyną firmą w branży o tak silnej pozycji w zakresie kreowania oferty i dedykowanych rozwiązań" - powiedział prezes Expander Advisors Andrzej Oślizło, cytowany w komunikacie.

Inwestycja w Expandera jest kolejnym krokiem w realizacji strategii Avivy w Polsce, zakładającej obecność w wielu kanałach sprzedaży ubezpieczeń i innych produktów finansowych. Strategia zakłada zarazem koncentrację na kanałach własnych i wyłącznych. Aviva rozwija więc nadal własną sieć agentów ubezpieczeniowych, kanał direct sprzedający przez telefon i internet, a od 2014 roku, także nową sieć placówek - Centrum Finansów Aviva.

"Kilkanaście miesięcy funkcjonowania Centrum Finansów Aviva potwierdziło, że nasz model biznesowy sprawdza się. Dzięki temu uzyskaliśmy zgodę akcjonariuszy na zwiększenie skali działania sieci placówek oferujących ubezpieczenia, inwestycje i kredyty. Przejęcie jednej z najlepszych sieci doradztwa finansowego w Polsce znacznie przyspiesza realizację tej strategii" - powiedział prezes grupy Aviva w Polsce, Adam Uszpolewicz, cytowany w komunikacie.

Planowana zmiana właściciela nie zmienia bieżącej działalności Expandera. Również placówki Centrum Finansów Aviva kontynuują dotychczasową działalność, podkreśla firma.

"Docelowy model funkcjonowania Expandera oraz Centrum Finansów Aviva wypracujemy wspólnie i gdy będziemy gotowi, przedstawimy wszystkim zainteresowanym: pracownikom, klientom i opinii publicznej. Będzie to nadal model niezależnego doradztwa finansowego" - wskazał Uszpolewicz.

Expander Advisors zanotował 10-krotny wzrost zysku netto do 18,4 mln zł w 2014 r. Firma pośredniczyła w ub. roku w sprzedaży kredytów hipotecznych o łącznej wartości prawie 3,8 mld zł,

Pierwszy oddział Expandera - firmy doradztwa finansowego został otwarty w grudniu 2001 roku w Warszawie. Większościowym akcjonariuszem spółki był Softbank. W 2003 roku 100 proc. udziałów Expandera kupiła spółka GE Investments, należąca do koncernu General Electric. Natomiast w grudniu 2007 roku 60 proc. akcji spółki nabył fundusz Innova Capital, który w 2010 powiększył swoje udziały do 100 proc. Posiada blisko 100 oddziałów w 50 miastach. W jego ofercie znajdują się produkty kilkudziesięciu instytucji finansowych. 

>>> Czytaj też: Niższa opłata interchange to 200 mln zł mniej dla banków