Jednocześnie, dotychczasowy prezes AWT David Prchal będzie dyrektorem zarządzającym ds. finansowych w PKP Cargo, a David Kostelnik - członek zarządu AWT ds. operacyjnych - zostanie dyrektorem zarządzającym ds. przewozów międzynarodowych w grupie, powiedział Purwin podczas konferencji prasowej w Pradze.

Zbigniew Klepacki był. m.in. wiceministrem infrastruktury i rozwoju odpowiedzialnym za kolej i członkiem rady nadzorczej PKP Cargo.

Pod koniec maja br. PKP Cargo nabyło 80% udziałów AWT w wyniku zawarcia umowy przenoszącej własność udziałów i zapłaty ceny w wysokości 103,2 mln euro (427,3 mln zł). Przejęcie zostało sfinansowane przy pomocy środków własnych.

Pod koniec ubiegłego roku PKP Cargo podało, że podpisało umowę nabycia 80% udziałów w AWT - drugim co do wielkości kolejowym przewoźniku towarowym w Czechach, działającym w rejonie Europy Środkowej i Południowej.

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48% udziału w rynku według masy i ok. 57% według pracy przewozowej w 2014 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.