Minister Tomasz Siemoniak powiedział, że Polska jest gotowa być "adwokatem wspierającym wejście Czarnogóry do NATO”. Tomasz Siemoniak mówił, że przed Czarnogórą i Polską kilka miesięcy wspólnej pracy przed grudniowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO, gdzie Czarnogóra mogłaby otrzymać zaproszenie do Sojuszu. "Na październikowym spotkaniu ministrów obrony NATO podniosę temat wsparcia dla Czarnogóry i będę przekonywał kolegów, by i oni udzieli swojego wsparcia" - mówił minister.

Czarnogórska minister obrony Milica Pejanović-Djurišić z kolei wyraziła nadzieję, że na przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie jej kraj stanie się członkiem sojuszu. "Nie jest to żadną tajemnicą, że Czarnogóra zrobiła wszystko, spełniła wszystkie konieczne warunki, by dostać zaproszenie do członkostwa w NATO" - mówiła minister.

Tomasz Siemoniak spotkał się także z prezydentem Czarnogóry Filipem Vujanoviciem. Prezydent dziękował za polskie wsparcie.

Jeżeli Czarnogóra w 2016 roku przystąpiłaby do NATO, to byłaby trzecim po Albanii i Chorwacji państwem Bałkanów Zachodnich w sojuszu.