Orange Polska zaprezentował nową ofertę stacjonarnego internetu, w oparciu o technologię światłowodową. Jeden z największych polskich telekomów obiecuje „najszybszą sieć w Polsce” o prędkości do 600 Mb/s. Na dzisiejszej konferencji poznaliśmy szczegóły oferty oraz cennik.
Orange - najszybszy domowy internet (3) / Media

Nowa oferta Orange ma być odpowiedzią na potrzeby klientów, dla których głównym kryterium wyboru oferty dostępu do internetu jest coraz częściej – obok ceny – jego prędkość.
- Stworzyliśmy największą sieć szybkiego internetu LTE w Polsce. Dziś, uruchamiamy nową ofertę, dzięki której zapewnimy naszym klientom najszybszy internet w Polsce o prędkości do 600 Mb/s” – mówił w czasie konferencji prezes zarządu Orange Polska Bruno Duthoit.

Reklama

Duthoit przypomniał, że Orange Polska, jako bezpośredni kontynuator Telekomunikacji Polskiej, posiada dziś najbardziej rozbudowaną strukturą telekomunikacyjną w Polsce. - Ewolucja w kierunku sieci światłowodowej jest dla nas naturalnym kierunkiem – podkreślił.

Supernova – bo taką nazwą ochrzczono światłowodowy internet od Orange – jest dostępna w 3 opcjach prędkości: 100 Mb/s, 300 Mb/s i 600 Mb/s. Ze wszystkich można już korzystać lub będzie można w najbliższych tygodniach w Warszawie, Lublinie, Białymstoku, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu, Elblągu, Sosnowcu i Zielonej Górze. Natomiast w Krakowie, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Mysłowicach i Gdańsku Supernova będzie początkowo dostępna w 2 opcjach prędkości: 100 Mb/s i 300 Mb/s. - Przy wyborze miast kierowaliśmy się przede wszystkim popytem oraz wielkością bazy konsumenckiej – podkreśla Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska.

Orange - najszybszy domowy internet (1) / Media

Światłowodowy internet Orange jest dostępny m.in. w FunPack-u, czyli pakiecie z telewizją HD, pakietami kanałów nc+ oraz telefonem domowym. Abonament FunPacka przy umowie na 24 miesiące z internetem w opcji 100, 300 i 600 Mb/s wynosi odpowiednio: 69,99 zł, 79,99 zł i 109,99 zł. Klienci znajdą w nim także modem z WiFi oraz dekoder z nagrywarką.
Klienci usług stacjonarnych, w tym internetu Supernova czy FunPack-a, mogą natomiast dokupić mobilne plany taryfowe. Do wyboru są trzy Smart Plany Open. Każdy z nich jest aż o 30 zł tańszy niż w standardowej ofercie. Orange oferuje również pakiet składający się z FunPacka i mobilnego internetu: przykładowo, FunPack (czyli domowy internet o prędkości 300 lub 600 Mb/s, telewizja i telefon domowy) w pakiecie z internetem mobilnym 5 GB można kupić - w zależności od prędkości internetu – za 109,90 zł lub 139,90 zł miesięcznie.

Zaletą oferty Supernova ma być m.in. fakt, że reklamowana prędkość 600 Mb/s będzie możliwa do osiągnięcia dla każdego użytkownika internetu - bez względu na to, ile mieszkań w danym budynku korzysta z sieci Orange. Rzeczywistość uczy jednak, że pomiędzy stwierdzeniami „będzie możliwa do osiągnięcia”, a „zostanie osiągnięta” znajduje się zasadnicza różnica.

Choć na papierze oferta Orange prezentuje się bardzo atrakcyjnie, to nie należy jednak przesadzać z hurraoptymizmem. Warto pamiętać, że „Supernova” będzie ofertą ograniczoną terytorialnie, z której skorzysta jedynie część klientów Orange. Obecnie w jej zasięgu znajduje się ok. 400 tys. gospodarstw domowych.

Muszyński dodaje, że rozwój modernizacja sieci światłowodowej wymaga wejścia do każdego pojedynczego mieszkania i wymiany znajdujących się tam przyłącz i gniazdek sieciowych. Cały proces wymaga czasu i sporych nakładów inwestycyjnych. - Naszym celem jest objęcie 720 tysięcy mieszkań do końca 2015 roku – podkreśla. To jednak wciąż kropla w morzu potrzeb i oczekiwań. Szczególnie jeśli zestawimy tą liczbę z 25 mln osób, które – według najnowszych badań Gemiusa – korzystają z internetu.

Aby w przyszłości uniknąć podobnych problemów, Orange postanowiło przygotować ofertę dla deweloperów, którzy mogą wyposażyć powstające budynki mieszkalne w infrastrukturę sieciową dostosowaną do łącz światłowodowych. - Dużo łatwiej jest nam przyłączyć do sieci nowy budynek niż taki, w którym ktoś już mieszka – podkreśla Muszyński.
Tegoroczne inwestycje Orange Polska w sieć FTTH (ang. Fiber–To-The-Home, czyli światłowód do domu) realizowane są na terenie 16 miast. W sumie w 2015 roku firma przeznaczy na ten cel do 450 mln złotych, które trafią do ok. 250 lokalnych dostawców, podwykonawców i firm projektujących.