Prognozy trzynastu ekonomistów ankietowanych przez ISBnews wahały się od 1,5% do 3,5% wzrostu, przy średniej na poziomie 2,58% wzrostu.

"W listopadzie br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 5,7% (wobec wzrostu o 3,6% przed miesiącem oraz o 1,4% w listopadzie ub. roku). W porównaniu z październikiem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 5,9% (wobec spadku przed rokiem o 7,9%)" - czytamy też w komunikacie.

Największy wzrost w dziale "pojazdy"

Największy wzrost sprzedaży detalicznej (w ujęciu r/r) w listopadzie br. odnotowano w dziale "pojazdy samochodowe, motocykle, części" - o 20,4% oraz "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" (tj. głównie sklepy wielkopowierzchniowe) - o 19,5%, wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Wzrost r/r odnotowano także w działach "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" - o 17%, "tekstylia, odzież, obuwie" - o 8,5%, "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" - o 8,4% oraz "meble, RTV, AGD" - o 6,1%.

Spadki odnotowano w działach "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" - o 8,2%, "pozostałe" - o 7,8% r/r oraz "żywność, napoje, wyroby tytoniowe" - o 3,1%.

Ogółem, sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła (w cenach bieżących) o 3,3% r/r (wobec oczekiwanych 2,6% wzrostu).

>>> Czytaj też: Giełdy wystrzeliły w górę, złoty się umacnia. Co dla rynków oznacza decyzja Fed?