W podstawowej opiece zdrowotnej kontrakty będą przedłużone na pół roku. Takie porozumienia tuż przed świętami zawarł z organizacjami lekarzy POZ minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Doktor Joanna Zabielska-Cieciuch - ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie podkreśliła, że rozmowy z ministrem trwały od początku grudnia. Według niej, dotyczyły one kwestii, których nie chciał uwzględnić prezes NFZ, a były ważne dla lekarzy.

Poinformowała, że, zgodnie z zawartym porozumieniem, mniej będzie biurokracji w zakresie sprawozdawczości, która została uproszczona. Uzgodniono również prostsze przekazywanie informacji dotyczących podwyżek dla pielęgniarek.

Ponadto, od 1 stycznia, pacjenci, których elektroniczny system weryfikacji ubezpieczonych nie identyfikuje, mogą złożyć oświadczenie ważne przez pół roku. Teraz oświadczenie pacjenta pozwalało na bezpłatnie leczenie przez 3 miesiące.

>>>Czytaj więcej: Europejski dobrobyt. Które państwa mają najwyższą konsumpcję w Europie? [MAPA]

Inne umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, zgodnie z nowelizacją podpisaną przez prezydenta, zostaną przedłużone do końca czerwca 2017 roku.