Przedstawiciel TNS Polska, Marcin Idzik, w rozmowie z IAR, podkreśla, że bankowcy negatywnie oceniają ostatnie 12 miesięcy. 42 procent badanych przedstawicieli sektora twierdzi, że mijający rok był gorszy niż poprzedni. To dwa razy więcej niż 12 miesięcy temu. W opinii 23 procent badanych 2015 rok był lepszy od poprzedniego.

Według przedstawicieli tego sektora gospodarki mijający rok był czasem zaciskania pasa. Za zyski banków odpowiada redukcja kosztów. W opinii bankowców dzieje się tak od 2012 roku, ale w ostatnich miesiącach tendencja ta nasiliła się.

Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz wyjaśnia, że 2015 rok nie był łatwy. Rozmówca IAR dodaje, że banki poradziły sobie z trudnymi warunkami. Prezes lepiej też ocenia mijający rok. Jego zdaniem dzięki dobrej sytuacji gospodarczej Polski można go uznać za udany.

Według wyliczeń związku sektor bankowy jest największym płatnikiem podatku dochodowego w Polsce. W 2014 roku odprowadził do kasy państwa blisko 4 miliardy złotych.