Jak najszybsza wypłata rolniczych dopłat bezpośrednich za 2015 rok i uruchomienie naboru wniosków w kampanii 2016 to najważniejsze obecnie priorytety nowego szefa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Daniel Obajtek powiedział, że chciałby aby płatności obszarowe za ubiegły rok trafiły do wszystkich uprawnionych najpóźniej w marcu. Jednocześnie przyznał, że opóźnienia są także w przygotowaniach do naborów wniosków na kolejny rok.

Prezes ARiMR ocenił, że niewiele zrobiono do tej pory, aby kampania ruszyła w terminie. W jego ocenie opóźnienia wynoszą w tej chwili 4-5 miesięcy.

Daniel Obajtek stwierdził, że zna rolniczy kalendarz i zdaje sobie sprawę z tego, że dla rolników najważniejsze jest uzyskanie pieniędzy dlatego agencja robi wszystko aby trafiły one do nich jak najszybciej.

Daniel Obajtek powiedział, że będzie starał się uprościć procedury naborów. Ocenił, że dotychczas wiele z nich było nadmiernie zbiurokratyzowanych.

Reklama

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dodał, że konieczne jest też przygotowanie rocznego harmonogramu naboru wniosków, tak aby rolnicy mogli przygotować się do aplikowania po pieniądze unijne. Zauważył, że dotychczas konkursy ogłaszane były w ostatniej chwili przez co wielu rolników nie było w stanie spełnić określonych w nich wymagań.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na polską wieś ma trafić w sumie 13 i pół miliarda euro.