Fatalne powietrze nad Krakowem. W nocy nawet sześciokrotnie przekroczone zostały normy stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych. Wojewódzki Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że wysokie stężenia szkodliwych pyłów mogą utrzymać się przez najbliższe 24 godziny. Na zewnątrz długo nie powinny przebywać osoby starsze oraz dzieci, chorujący na astmę, czy alergię.

Na początku miesiąca sejmik województwa małopolskiego uchwalił wprowadzenie w Krakowie zakazu palenia węglem i drewnem w piecach. Za było 19 radnych, 15 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

O wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem w piecach od kilku lat lobbowali przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego. Ich zdaniem to jedyny sposób na poprawę czystości powietrza w tym mieście.

Zakaz palenia węglem będzie obowiązywał od 2019 roku. Głównym trucicielem w mieście są przede wszystkim piece węglowe, które odpowiadają za 50 proc. całkowitego zanieczyszczenia.

Radni już raz zdecydowali o wprowadzaniu zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie. Pierwszą uchwałę zaskarżył jednak Naczelny Sąd Administracyjny jako niezgodną z ustawą o ochronie środowiska. Przygotowanie obecnej uchwały było opiera się na ustawie antysmogowej, która zaczęła obowiązywać kilka miesięcy temu.