Epam Systems, amerykańska firma z sektora IT zamierza w tym roku podwoić liczbę pracowników w Polsce dzięki zatrudnieniu ponad 600 osób w otwieranym w czwartek nowym biurze w Krakowie. Obecnie w biurach w Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu pracuje ponad 650 osób.

Sebastian Dyla, specjalista ds. marketingu rekrutacyjnego przypomniał, że Kraków jest pierwszą lokalizacją tej międzynarodowej korporacji w Polsce. Pierwsze biuro otwarto w maju 2011 r. W kolejnych latach otwierano oddziały we Wrocławiu i Gdańsku.

Według przedstawicieli Epam Systems Polska jest bardzo ważnym rynkiem rozwoju dla firmy. Decyduje o tym wiedza, doświadczenie oraz innowacyjność polskich pracowników a także fakt, że wielu z kluczowych klientów korporacji ma swoje biura w naszym kraju. Do klientów Epam należą m.in.: Thomson Reuters, UBS, Microsoft, Oracle, Expedia, Coca-Cola, SAP czy Barclays Capital.

Wśród poszukiwanych pracowników do nowego biura w Krakowie są m.in. programiści, testerzy, analitycy biznesowi, architekci systemowi. Rozbudowane zostaną też zespoły kadr, marketingu oraz rekrutacji.

Działająca od 1993 roku firma Epam Systems zajmuje się dostarczaniem rozwiązań w zakresie inżynierii oprogramowania w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Zatrudnia ok. 11 tys. osób, głównie informatyków, w biurach w 21 krajach na świecie m.in. USA, Kanadzie, Szwajcarii, Niemczech, Singapurze, na Białorusi, Ukrainie, w Polsce, Hong Kongu oraz w Australii.

Według stowarzyszenia ASPIRE, zrzeszającego największe firmy outsourcingowe, Kraków jest krajowym liderem nowoczesnych usług dla biznesu. W sumie w międzynarodowych korporacjach działających w tej branży w stolicy Małopolski pracuje około 46 tys. osób. Według danych tej organizacji w ciągu ostatnich sześciu lat branża IT/SSC/BPO rokrocznie odnotowuje w Krakowie blisko 20 proc. wzrost zatrudnienia. Tendencja ta powinna się utrzymać także w tym roku - na styczeń 2017 r. ASPIRE prognozuje osiągniecie poziomu prawie 55 tys. pracowników.

Wysoką pozycję Krakowa w sektorze outsourcingu potwierdzają też coroczne zestawienia "Tholons Top 100 Outsourcing Destinations". W ostatnim rankingu ze stycznia 2016 r. stolica Małopolski utrzymała 9. miejsce wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla tego typu inwestycji. Kraków zajmuje też najwyższą pozycję wśród europejskich miast.

>>> Czytaj też: Informatycy najwięcej zarobią w Warszawie? To mit