W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,3 proc. w kwietniu, podał też GUS. GUS podał wcześniej we wstępnym szacunku tych danych, że deflacja w kwietniu wyniosła 1,1 proc. rok do roku.

Spadki odnotowano w dziale "paliwa do prywatnych środków transportu" - o 12,3 proc. rok do roku oraz "odzież, obuwie" - o 3,9 proc. rok do roku, "nośniki energii" - o 3,3 proc., "rekreacja i kultura" - o 2,9 proc., "łączność" - o 1,6 proc., "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" - o 1 proc., "mieszkania" - o 0,9 proc.. Wzrosty w ujęciu rocznym odnotowano w działach: "restauracje i hotele" - o 1,2 proc., "edukacja" - o 0,8 proc., "żywność" (ogółem) - o 0,6 proc., "żywność i napoje bezalkoholowe" - o 0,7 proc. oraz "napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe" - o 0,5 proc.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały obniżki opłat związanych z transportem (o 8 proc.), w zakresie mieszkania (o 0,9 proc.) oraz niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,9%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,7 pkt proc., i po 0,22 pkt proc. Wzrosty cen żywności (o 0,7 proc.), podniosły ten wskaźnik o 0,16 pkt proc." - czytamy w komunikacie.

Siedemnastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się deflacji w kwietniu w zakresie 1-1,3 proc. r/r (średnia wyniosła -1,1 proc.).

>>> Czytaj też: Ceny wciąż spadają. Eurostat podał dane o deflacji za marzec