Nie należy siać paniki, bo to nas przed niczym nie uchroni, ale warto mieć widzę jak nasze państwo, będzie funkcjonować w wypadku takiego zagrożenia.

Ataki terrorystyczne stwarzają coraz większe zagrożenie, szczególnie dla Europejczyków. Skrajnie fundamentalistyczny terroryzm islamski na podstawie analizy danych EUROPOL (Raport TE-SAT) największe natężenie ma miejsce w takich krajach Europejskich jak Francja, Hiszpania, Wielka Brytania. W tych państwach funkcjonują silne grupy etniczne aspirujące do uzyskania niezależności politycznej lub liczne społeczeństwo muzułmańskie, wśród której działają przedstawiciele radyklanych ruchów islamskich.

Gdzie w tym wszystkim Polska? Pomimo, że nasze państwo nie jest pierwszoplanowym celem ataków terrorystycznych, to świadomość o szczycie NATO w Warszawie może wywołać pewne wątpliwości. Spotkanie tylu ważnych osobowości dla całej Europy, może być idealnym celem do zniszczenia jej od środka. Oczywiście Polska zachowuje pełną ostrożność podczas tego ważnego wydarzenia. Część Warszawy, w obrębie odbywania się szczytu, jest praktycznie sparaliżowana. W okolicy posiedzenia jest zakaz jakiegokolwiek funkcjonowania osób spoza organizacji. Komunikacja miejska ma wyznaczone trasy, parkowanie jest możliwe tylko w instruowanych miejscach, imprezy masowe są zabronione, natomiast przemieszczanie się uczestników szczytu dosłownie sparaliżuje całe miasto.

Jeśli nadejdzie ten moment? Pewnych sytuacji nie da się uniknąć. W trakcie kryzysu, bardzo często działania właściwych organów są podejmowane zanim jeszcze wystąpią wszystkie okoliczności wskazane w ustawowej definicji sytuacji kryzysowej. Również w odbiorze społecznym sytuacja kryzysowa pojawia się dużo szybciej- dlatego wraz z podjęciem działań przez administrację publiczną, w tym działań ratowniczych, zostaniemy jak najszybciej poinformowani o zaistniałej sytuacji. Przekonaliśmy się nie raz, że media w sytuacji kryzysowej mają kluczowe znaczenie, gdyż brak informacji tworzy plotki, rodzi niepokój i chaos. Przede wszystkim powinniśmy uzyskać komunikat o konieczności określonego postępowania w danej sytuacji oraz jakiej pomocy, w jakim rozmiarze, gdzie, kiedy i na jakich warunkach może oczekiwać poszkodowana ludność, a także, jakie działania są podejmowane w celu likwidacji sytuacji kryzysowej.

Poszkodowany, gdzie najbliżej? W przypadku jakichkolwiek obrażeń należy ubiegać się o pomoc do jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Straż pożarna czy społeczne organizacje ratownicze w momencie zagrożenia ściśle współpracują ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi, centrami urazowymi, wyspecjalizowanymi jednostkami szpitalnymi, zespołami ratownictwa medycznego oraz lotniczym pogotowiem ratunkowym. W sytuacji kryzysowej każdy powinien uzyskać pomoc od profesjonalnej pomocy medycznej.

Reasumując, mamy już doświadczenie z atakami terrorystycznymi i za każdym razem uczymy się dopracowywać wszelkie niedociągnięcia. Polska ma o tyle dobrą sytuacje, że nie gości na swoich ziemiach dużej liczby społeczności muzułmańskiej, co zdecydowanie ułatwia służbą specjalnym, takim jak ABW, identyfikacje oraz kontrolę takich osób. Ryzyko towarzyszy nam przez całe życie i pewnych sytuacji nie można przewidzieć. Jednak z pewnością można powiedzieć, że jesteśmy w dobrych rękach.

Autor: Monika Soból, 16 lat