Jak podała w komunikacie KPRM, cena maksymalna dla przedsiębiorstw, które wykorzystują piece ogrzewane gazem ziemnym, zostanie ustalona na poziomie 200,17 zł/MWh.

"Będzie to duża ulga dla firm, które nieraz płacą cenę powyżej 600 zł/MWh. Dzięki rządowemu rozwiązaniu cena wypieków dla Polaków zostanie utrzymana na akceptowalnym poziomie" - podano. Dodano, że miesięcznie każdy zjada przeciętnie 2,75 kg chleba.

"Zaproponowana cena będzie atrakcyjna dla firm. Rządowe rozwiązanie oznacza, że piekarnie będą płacić nawet o 400 zł/MWh mniej niż dotychczas" - wskazano.

Mniejsza cena za gaz dla przedsiębiorstw piekarniczych będzie obowiązywać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 r. Z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 2,7 tys. przedsiębiorców.

Reklama

KPRM przypomniała, że pomoc dla piekarni i cukierni jest kolejnym elementem wsparcia dla polskich firm w związku z wysokimi cenami prądu i gazu - obok stałej ceny prądu dla małych i średnich przedsiębiorców (w wysokości 785 zł/MWh) i pomocy dla firm energochłonnych (program z budżetem 5 mld zł).

W czwartkowym komunikacie podkreślono, że aby chronić obywateli przed wysokimi cenami, rząd wprowadził szereg tarcz osłonowych. To m.in. obniżka podatku VAT na wiele produktów spożywczych i paliw, dodatki pieniężne do zakupu węgla, drewna, gazu czy zamrożenie cen prądu i gazu.

W ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej w 2022 r. rząd obniżył podatek VAT na wiele produktów i paliw. Stawkę 0 proc. VAT na produkty spożywcze (np. mięso i ryby, produkty mleczarskie, warzywa i owoce) przedłużono do połowy 2023 r. Jak wskazano, dotychczas dzięki temu rozwiązaniu w portfelach Polaków zostało ponad 7,6 mld złotych.

Kolejną formą wsparcia była Rządowa Tarcza Solidarnościowa zamrażająca ceny energii przed wzrostami rachunków za energię elektryczną i gaz przez cały 2023 r. Tarcza ta gwarantuje stałą cenę prądu dla zużycia rocznego na poziomie: 2000 kWh dla gospodarstw domowych; 2600 kWh dla osób z niepełnosprawnościami; 3000 kWh dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i gospodarstw rolnych.

Przypomniano, że przekroczenie limitu nie oznacza wyższego rachunku - maksymalna cena ponad limitem wynosi: 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych; 785 zł za MWh dla podmiotów wrażliwych, samorządów oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Dodatkowo, jeżeli gospodarstwo domowe lub inny podmiot zredukuje zużycie energii o ponad 10 proc. w stosunku do 2022 r., oprócz oszczędności wynikających z ograniczenia zużycia energii otrzyma 10-proc. obniżkę rachunku w 2024 r. To podwójna zachęta do oszczędności.

"Wprowadzenie na 2023 r. ceny maksymalnej obniża znacząco ceny za energię elektryczną – oznacza ono ograniczenie podwyżki rachunków nawet o 70 proc. Z rozwiązania skorzysta aż 99,8 proc. wszystkich przedsiębiorstw" - zaznaczyła KPRM.

Innym rozwiązaniem rządu jest Tarcza Energetyczna – dodatki osłonowe i rekompensaty.

"Wprowadziliśmy zestaw rozwiązań, które pomagają w walce z wysokimi cenami energii i jej źródeł - Rządową Tarczę Energetyczną. Dzięki niej obywatele i podmioty wrażliwe (tj. szpitale, szkoły) mogą korzystać z dodatków i rekompensat, aby cena końcowa energii była niższa" - podano.

Rządowa Tarcza Energetyczna to m.in.: dodatek węglowy; dodatek osłonowy; dodatek na inne źródła ciepła; dodatek elektryczny; mechanizm średniej ceny wytwarzania z rekompensatą.

"Równolegle zapewniliśmy bezpieczeństwo energetyczne kraju – zabezpieczyliśmy dostawy węgla i jego dystrybucję do obywateli, zapewniliśmy nowe źródła dostaw gazu i jego zapasy oraz utrzymaliśmy nieprzerwaną dostępność paliw" - podkreślono w komunikacie KPRM.

autor: Aneta Oksiuta