Ministerstwo Finansów poinformowało w czwartek, że po konsultacjach społecznych projektu przepisów wprowadzających obowiązkowy Krajowy System e-Faktur.

„Propozycja zmian zakłada m.in. przesunięcie wejścia w życie KSeF z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. oraz wyłączenie z KSeF faktur konsumenckich” – wskazano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Poza tym MF zdecydowało się o wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT. Dla nich system będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r. Poza tym bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF.

Resort poinformował także, że faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r. W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po wystawieniu offline. Resort zdecydował się także na liberalizację sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.

Reklama

Zdaniem resortu finansów wdrożenie KSeF pozwoli na optymalizację procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

„Ustrukturyzowane dane z faktur, to nowy standard i przyspieszenie oraz dalsza automatyzacja procesowania tych dokumentów oraz ich automatyczna archiwizacja. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – od analityki po inne obszary ich biznesów” – dodano w komunikacie MF.

Resort stwierdził, że korzystanie z e-faktur to brak konieczności przepisywania danych z dokumentu papierowego do systemu i ograniczenie błędów ludzkich. Podatnicy otrzymają szybszy zwrot VAT, termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Nie będą też musieli generować plików JPK_FA itp.

Krajowy System e-Faktur już jest dostępny dla przedsiębiorców jako dobrowolny. Po wprowadzeniu zasady, że system jest obowiązkowy, przedsiębiorcy będą dużą część faktur wystawiać za pośrednictwem systemu, z którego będą mogli dokumenty pobierać kontrahenci.

autor: Marek Siudaj