Prezydent podkreślał po wizycie w elektrowni, że cieszy się, iż takie właśnie - najnowocześniejsze reaktory AP1000 - firma Westinghouse już wkrótce zainstaluje w Polsce. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że są to konstrukcje bardzo bezpieczne, o wielokrotnych zabezpieczeniach przeciwko jakiejkolwiek awarii.

Amerykańska technologia

Andrzej Duda dodał, że Polska konsekwentnie działa na rzecz budowy energetyki jądrowej. Wyraził zadowolenie, że elektrownia w technologii firmy Westinghouse powstanie w naszym kraju i jej lokalizacja nie będzie już zmieniana. Jak zaznaczył, o ile w aktualnych planach jest uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w 2033 r., to "nawet jeśli będzie to w 2035 r., to i tak mieścimy się w generalnych ramach czasowych".

Reklama

Prezydent zapewnił, że będzie pilnował, by budowa elektrowni była realizowana jak najszybciej. Nie wykluczył zwołania kolejnych posiedzeń Rady Gabinetowejw tej sprawie.

Zeroemisyjna energetyka jądrowa

Andrzej Duda podkreślił, że budowa elektrowni jądrowych zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne, a także wypełni cele unijnej polityki klimatycznej. W tym kontekście przypomniał o drugiej inwestycji, realizowanej przez sektor prywatny przy wsparciu państwa.

Pierwszą w Polsce elektrownię jądrową - posiadającą 3 reaktory AP1000 Westinghouse o łącznej mocy 3750 MWe - ma budować na obszarze gminy Choczewo na Pomorzu spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Zgodnie z harmonogramem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej pierwszy blok pierwszej elektrowni jądrowej miałby ruszyć w 2033 r.

Druga w Polsce elektrownia jądrowa ma powstać jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa oraz koreańskiego koncernu KHNP. Elektrownia ma mieć co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Elektrownia ma powstać w 2035 r. w Koninie-Pątnowie w Wielkopolsce, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK.

Elektrownia Westinghouse w USA

Elektrownia jądrowa Vogtle, której operatorem jest firma Georgia Power, jako jedyna w USA składa się z czterech bloków. Bloki Vogtle 1 i 2 to reaktory Westinghouse model 4-Loop, uruchomione w 1987 i 1989 roku.

W 2009 r. amerykański dozór jądrowy NRC wydał wstępne licencje dla rozbudowy elektrowni o bloki 3 i 4 w nowej technologii Westinghouse AP1000. Ówczesny harmonogram przewidywał uruchomienie nowych jednostek w 2016 i 2017 r. Koszt szacowano na 14 mld dol., w tym ponad 4 mld dol. miały stanowić koszty finansowania. Budowa ruszyła w 2013 r., jednak od początku była opóźniona, ponieważ ostateczny projekt reaktora AP1000 nie był jeszcze wtedy gotowy, a generalny wykonawca Shaw nie miał większego doświadczenia przy takich inwestycjach. Opóźnieniom towarzyszyły przekroczenia kosztów w efekcie problemów na budowach Vogtle i elektrowni V.C. Summer w Karolinie Południowej. Westinghouse w 2017 r. złożyło w sądzie wniosek o ochronę przed wierzycielami i w tym samym roku firma została kupiona przez kanadyjski fundusz Brookfield. W kolejnych latach Vogtle dostało od rządu USA dodatkowe gwarancje kredytowe, w sumie sięgnęły one 12 mld dol.

Oba nowe bloki ukończono ostatecznie z 7-letnimi opóźnieniami, blok numer 3 rozpoczął komercyjną eksploatację 1 sierpnia 2023 r., a dla bloku numer 4 jest to planowane na połowę br. Koszt budowy, łącznie z kosztami finansowania, szacuje się na ponad 30 mld dol.

Z Waynesboro Aleksandra Rebelińska