Wyjaśniamy wszystko, co warto wiedzieć na temat limitów wypłat gotówkowych w bankomatach.

Jaki jest powód limitów w bankomatach?

Głównym powodem wprowadzenia limitów wypłat jest zapewnienie bezpieczeństwa. Te ograniczenia chronią zarówno posiadaczy kart bankowych, jak i instytucje finansowe przed potencjalnymi nadużyciami. Ustawienie maksymalnych kwot, które można wypłacić, znacząco zmniejsza ryzyko utraty większych sum pieniędzy w przypadku zgubienia lub kradzieży karty. Dodatkowo limity te gwarantują, że gotówka z bankomatów jest dostępna dla wszystkich klientów, zapobiegając sytuacjom, w których jedna osoba mogłaby “opróżnić” cały bankomat.

Reklama

Ile można wypłacić z bankomatu jednorazowo i dziennie?

Kwoty, które można wypłacić z bankomatu jednorazowo czy w ciągu jednego dnia, mogą się znacznie różnić w zależności od wybranego banku, konkretnego bankomatu oraz rodzaju używanej karty. Oto kilka przykładów limitów wypłat obowiązujących w niektórych polskich bankach i bankomatach:

  • W bankomatach Euronet maksymalna jednorazowa wypłata wynosi 800 zł, podczas gdy w Planet Cash jest to 1000 zł.
  • W banku PKO BP możliwa jest jednorazowa wypłata nawet do 20 000 zł. Jest to też limit wypłat dziennych.
  • Bank Pekao posiada dzienny limit dla kart Visa, Mastercard i Maestro wynoszący na 6000 zł oraz 15 000 zł dla kart debetowych.
  • Santander Bank Polska nakłada limit 1000 zł na jednorazową wypłatę i dzienny limit wynoszący 15 000 zł.
  • Millenium oferuje domyślny dzienny limit wypłaty wynoszący 2000 zł, z możliwością zwiększenia do 20 000 zł.
  • mBank oraz ING Bank Śląski pozwalają na jednorazową wypłatę do 10 000 zł.

Warto pamiętać, że dostępność gotówki w automacie może wpłynąć na możliwość wypłaty, nawet jeśli chcemy uzyskać kwotę mniejszą niż ustanowiony limit.

Jaka jest minimalna kwota wypłaty z bankomatu?

Ważne jest, aby pamiętać, że banki często określają także minimalne kwoty, które można wypłacić z bankomatów. Standardowo, minimalna suma do wypłaty wynosi 10 złotych, co wynika z faktu, że bankomaty dysponują wyłącznie banknotami. Warto jednak mieć na uwadze, że w zależności od lokalizacji i ustawień konkretnego bankomatu, minimalna kwota wypłaty może wynosić 20 złotych.

Co zrobić, gdy potrzebujesz więcej gotówki?

W przypadkach, gdy potrzebna jest większa kwota gotówki niż dostępny dzienny limit, można skorzystać z kilku opcji. Czasami wystarczy zmiana ustawień limitów w bankowości internetowej lub mobilnej, innym razem może być wymagana wizyta w placówce banku. Ponadto można rozważyć wykonanie kilku transakcji w różnych bankomatach, czyli rozbicie wypłaty na kilka mniejszych, mieszczących się w określonych limitach.