Jak czytamy w komunikacie, "w ramach protestu, obniżony zostanie limit krajowej wypłaty gotówki do 200 PLN podczas jednej transakcji, a na ekranach bankomatów wyświetlane będą komunikaty informacyjne. Akcja obejmie swoim zasięgiem wszystkie urządzenia w sieci".

Co się dzieje z bankomatami Euronet?

Dlaczego operator postanowił zastrajkować? W przekazanej mediom informacji wyjaśnia: "VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) nie pokrywają kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów ponoszonych przez operatorów bankomatów w Polsce, dlatego Euronet postuluje zmianę obecnego systemu pobierania opłaty za transakcje krajowej wypłaty gotówki przez operatorów bankomatów od VISA, Mastercard i BLIK oraz dostosowania go do poziomu uwzględniającego realne koszty świadczenia tej usługi".

Reklama

Według Euronetu protest ma miejsce w momencie, kiedy sytuacja obrotu gotówkowego jest mocno niepewna. "Dziś szczególnie Euronet zwraca uwagę na problem dostępności gotówki, której głównym źródłem pozyskania są bankomaty. Euronet staje w obronie interesu społecznego, jakim jest zapewnienie dostępu do gotówki. Jeżeli aktualny stan rzeczy się nie zmieni, zmaterializuje się ryzyko braku możliwości dalszego utrzymywania sieci bankomatowych, w szczególności w mniejszych miejscowościach, a w konsekwencji odcięcia części społeczeństwa od dostępu do gotówki."