Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,15 proc. i wyniósł 31.874,84 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,59 proc. i wyniósł 3.959,90 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 1,58 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.897,65 pkt.

Stratedzy Morgan Stanley podali, że są „sceptyczni” co do zmniejszenia presji na zyski spółek po drugim kwartale, ponieważ koszty prawdopodobnie pozostaną podwyższone. Prognozują również, że mocniejszy dolar obniży zyski.

Reklama

Ekonomiści Citigroup ocenili możliwość wystąpienia globalnej recesji jako „wyraźne i aktualne zagrożenie”, powtarzając jednocześnie, że szacują na 50 proc. prawdopodobieństwo takiego załamania w światowej gospodarce.

Z kolei według strategów z Sanforda C. Bernsteina giełdy jeszcze nie doczekały się pełnej kapitulacji ze strony inwestorów, co zwiększa ryzyko dalszych spadków w krótkim terminie.

„Każde odbicie na giełdach można uznać za odbicie na rynku niedźwiedzia, dopóki nie będziemy mieli dowodu, że wzrost zysków może być trwały. Wszelkie złe wiadomości dotyczące wyników spółek mogą szybko zepsuć pozytywny nastrój”– powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote.

„Moim zdaniem stopa funduszy federalnych w USA może przekroczyć 4 proc. Myślę, że stopy proc. mogą wzrosnąć powyżej 4,5 proc., a może nawet bliżej 5 proc.” - powiedział Joseph Zidle, główny strateg inwestycyjny w grupie Private Wealth Solutions w Blackstone.

W USA trwa sezon publikacji raportów finansowych za drugi kwartał.

Netflix szedł w górę o 5 proc. Platforma streamingowa w drugim kwartale 2022 roku straciła tylko 970 tys. abonentów na świecie, chociaż kilka miesięcy temu prognozowała, że spadek w tym okresie może sięgnąć nawet 2 mln.

Disney zyskał 3 proc., Paramount podrożał prawie 3 proc., a Roku poszedł w górę 5 proc.

Rosły również akcje producentów półprzewodników. Nvidia podrożała 4 proc., a Qualcomm prawie 3 poc.

Akcje Biogen spadły o 0,1 proc., mimo że zysk na akcję w II kw. wyniósł 5,25 USD. Analitycy oczekiwali 4,06 USD za akcję

Około 12 proc. spółek z indeksu S&P 500 opublikowało dotychczas raport o zyskach. Według FactSet z tych firm prawie 68 proc. przekroczyło oczekiwania analityków odnośnie EPS.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w czerwcu wyniosła 5,12 mln w ujęciu rocznym vs oczekiwane 5,35 mln - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 5,41 mln. W ujęciu mdm wskaźnik spadł o 5,4 proc. wobec -3,4 proc. miesiąc wcześniej.

W czwartek Europejski Bank Centralny opublikuje decyzję w sprawie stóp procentowych. Od lipcowego posiedzenia EBC będzie publikować komunikat po posiedzeniu o 14.15, a konferencja prasowa prezes Christine Lagarde odbędzie się o 14.45.

We wtorek Bloomberg podał, że EBC może rozważać podwyżkę stóp proc. w tym tygodniu o 50 pb. W banku centralnym toczą się również prace nad narzędziem, które ma zapobiec fragmentacji unijnego rynku obligacji i umożliwić prawidłową transmisję decyzji w zakresie polityki monetarnej.

Rada Prezesów EBC zdaje sobie sprawę, że wszelkie nowe środki, które podejmą w czwartek, prawdopodobnie zostaną przeanalizowane przed niemieckim trybunałem konstytucyjnym, podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich programów podejmowanych przez bank.

„Niepewność prawna zawiśnie nad EBC niczym miecz Damoklesa. To grozi podkopaniem wysiłków EBC, ponieważ decydenci nie mogą być absolutnie pewni, że wszystko pójdzie dobrze. Grozi to również osłabieniem pełnej skuteczności narzędzia, jeśli rynki odniosą wrażenie, że czekają nas problemy prawne” – powiedział prof. Armin Steinbach, wykładowca prawa i ekonomii w HEC w Paryżu.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb. do 3,02 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spada o 1 pb. do 3,17 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -21 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 52 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 103,33 USD za baryłkę, po spadku o 0,84 proc., wrześniowe futures na Brent idą w dół o 0,73 proc. do 106,55 USD/b.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 445 tys. baryłek, czyli o 0,1 proc. do 426,61 mln baryłek - poinformował Departament Energii. Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 3,5 mln baryłek, czyli o 1,56 proc. do 228,44 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 1,3 mln baryłek, czyli o 1,14 proc. do 112,51 mln baryłek.

pr/wr/