Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,88 proc. i wyniósł 31.510,43 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,78 proc. i wyniósł 3.955,00 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,56 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.816,20 pkt.

W skali całego miesiąca Dow i S&P 500 są na minusie po ponad 3 proc. Nasdaq kończy miesiąc spadkiem na poziomie około 4 proc.

Reklama

"Dopóki ryzyko recesji nie nasili się przed końcem roku, można by sobie wyobrazić, że możemy być w otoczeniu, w którym zarówno akcje, jak i stopy proc. idą razem w górę w uporządkowany sposób. Jeśli chodzi o obniżki ratingów dla rynków akcji, zastanawiamy się, czy wiele złych wiadomości zostało już zawartych w wycenach spółek, zwłaszcza gdy myślimy o odporności rynku akcji w tym sezonie wyników” – powiedział Viraj Patel, globalny strateg makro w Vanda Research.

„Letnia euforia nadal jest wypierana z rynków akcji, ponieważ inwestorzy stąpają ostrożniej, obawiając się konsekwencji szybkiego tempa podwyżek stóp procentowych” – powiedziała Susannah Streeter, starsza analityczka ds. inwestycji i rynków w Hargreaves Lansdown.

Analitycy spodziewają się, że we wrześniu na rynkach dojdzie do dużych turbulencji.

Sam Stovall z CFRA ocenia, że S&P 500 może przetestować swoje dołki z czerwca.

"Uważam, że prawdopodobnie indeks S&P 500 zbliży się w okolice 3.800 punktów" - powiedział.

Inwestorzy oceniają także ostatnie wypowiedzi członków Fedu. Prezes Fedu z Nowego Jorku John Williams wskazał, że bank centralny musi podnieść stopy procentowe do poziomów, które schłodzą inflację. Ocenił, że stopy procentowe będą musiały pozostać na restrykcyjnym terytorium przez "pewien czas", co też oznacza w 2023 r.

Akcje Chewy zniżkowały o ponad 11 proc. po tym, jak sprzedawca produktów dla zwierząt opublikował słabsze od oczekiwań prognozy dotyczące rocznych przychodów.

HP Inc. spadł o 6 proc. po tym, jak firma poinformowała o kwartalnej sprzedaży, która nie spełniała szacunków analityków. Spółka obniżyła też roczne prognozy zysków.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w sierpniu do 52,2 pkt. z 52,1 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 52,1 pkt.

Według prywatnej pracowni badawczej ADP w firmach w USA przybyło w sierpniu 132 tys. miejsc pracy. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na wzrost miejsc pracy w USA o 300 tys.

„Dopóki rynek pracy pozostanie napięty, a inflacja pozostanie głównym problemem, Fed z zadowoleniem przyjmie dalszy spadek cen akcji” – powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote.

Rentowność 10-letnich UST wzrosła o 1 pb. do 3,11 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji zyskała również 1 pb. i wynosi 3,23 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -33 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 16 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 89,11 USD za baryłkę, po spadku o 2,68 proc., październikowe futures na Brent idą w dół o 3,27 proc. do 96,06 USD/b.

pr/ jm/