Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,4 proc. i wyniósł 31.581,28 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 1,83 proc. i wyniósł 3.979,87 pkt.

Reklama

Nasdaq Composite wzrósł o 2,14 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.791,9 pkt.

Analitycy podają, że akcje w USA wzrosły, gdy wiceprzewodnicząca Fedu Lael Brainard potwierdził, że bank centralny zrobi wszystko, aby stłumić inflację, jednocześnie zauważając ryzyko posunięcia się za daleko. Wielu traderów zdecydowało się skupić na tym ostatnim punkcie z jej wystąpienia.

„Szybkość cyklu zacieśniania i jego globalny charakter, a także niepewność co do tempa, w jakim skutki zaostrzenia warunków finansowych oddziałują na zagregowany popyt, stwarzają ryzyko związane z nadmiernym zaostrzeniem” - powiedziała.

Najbliższe posiedzenie Fed będzie miało miejsce 20 i 21 września. Inwestorzy spodziewają się, że stopy procentowe zostaną podniesione o 75 punktów bazowych. Lepsze od oczekiwań dane gospodarcze mogą oznaczać, że bank centralny nadal będzie agresywnie działał w zakresie podwyżek stóp procentowych.

Mimo tego wielu strategów obawia się dalszych spadków na rynkach.

Według Joachima Klementa, szefa strategii, księgowości i zrównoważonego rozwoju w Liberum Capital, indeks S&P 500 wzrósł w lipcu zbyt mocno i jest przewartościowany o około 10 proc. w porównaniu z fundamentami makroekonomicznymi. Klement oczekuje, że Rezerwa Federalna podniesie stopy o 75 punktów bazowych, nawet gdyby inflacja spadła w sierpniu.

„Obecny tryb oczekiwania na rynku amerykańskim powinien być krótkotrwały. Spodziewamy się kolejnego spadku S&P 500 w czwartym kwartale, zanim osiągniemy dno” – powiedział.

Stratedzy Goldman Sachs Group Inc. ostrzegali również, że możliwa jest większa wyprzedaż akcji, a zespół kierowany przez Petera Oppenheimera określił letnie zyski jako wzrost na rynku bessy.

„Czas trwania i wielkość wzrostu nie były niczym niezwykłym w porównaniu z doświadczeniami poprzednich dekad. Spodziewamy się dalszej słabości i niestabilności na rynkach, zanim zostanie ustalony dołek” – napisali stratedzy w raporcie.

Wzrosły akcje linii lotniczych - United Airlines zwyżkowały o 5 proc. po tym, jak spółka podniosła prognozy sprzedaży na III kw.

UiPath spadł o 11 proc. po tym, jak spółka przedstawiła całoroczne prognozy zysku, które były niższe od oczekiwań analityków.

Coupa Software zyskał 18 proc. Kwartalny zysk na akcję wyniósł 20 centów wobec oczekiwanych 9 centów.

Pinterest wzrósł o 6 proc. po tym, jak Wolfe Research podniósł rekomendację dla akcji spółki mediów społecznościowych do "przeważaj" z "neutralnie".

Rentowność 10-letnich UST spadła o 6 pb. do 3,27 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spadła o 6 pb. do 3,42 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -17 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 25 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 81,86 USD za baryłkę, po spadku o 5,8 proc., a listopadowe futures na Brent zniżkują o 5,59 proc. do 87,71 USD/b.

kkr/ sp/