Scanway rozpoczął ofertę publiczną do 200 tys. akcji serii C, a szacowana wielkość oferty netto wyniesie ok. 8,5 mln zł. W II połowie 2023 r. spółka zamierza zadebiutować na rynku NewConnect, podała spółka.

Środki z oferty zostaną przeznaczone na rozwój działu zaawansowanej wizji maszynowej, a także linii produkcyjnej instrumentów satelitarnych i linii produkcyjnej systemów wizyjnych, wspierając działalność Scanway prowadzoną w dwóch segmentach: przemysłowym oraz kosmicznym.

Spółka oferuje łącznie do 200 000 akcji zwykłych na okaziciela serii C, a minimalny zapis na akcje wynosi 400 szt. Cena jednej akcji zostanie ustalona w drodze budowy księgi popytu, która potrwa do 20 czerwca 2023 r., do godz. 15.00. W dniu 4 czerwca spółka opublikowała memorandum, a ustalenie ceny emisyjnej i alokacja akcji oferowanych nastąpi 21 czerwca. Przyjmowania zapisów i wpłat na akcje rozpocznie się 21 czerwca i potrwa do 27 czerwca, natomiast 28 czerwca odbędzie się ewentualne przyjmowanie zapisów i wpłat od inwestorów zastępczych. Przydział akcji odbędzie się 29 czerwca, podano.

"Potwierdzamy plany giełdowe Scanway i ruszamy z ofertą publiczną akcji, rozpoczynając realizację jednego z najważniejszych rozdziałów w historii rozwoju naszej firmy. Działamy w dwóch szybko rosnących obszarach biznesowych, posiadając gotową i zweryfikowaną ofertę produktową dla sektora kosmicznego - instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów - oraz dla przemysłu - systemy wizyjne do kontroli jakości. Środki, które planujemy pozyskać w ramach oferty zostaną przeznaczone na dalszy rozwój technologiczny i wzmocnienie naszych kompetencji w obydwu segmentach. Realizacja założonego programu inwestycyjnego, zaplanowanego w horyzoncie 18 miesięcy, pozwoli nam zrealizować cele strategiczne na najbliższe trzy lata" - powiedział prezes Scanway Jędrzej Kowalewski, cytowany w komunikacie.

Reklama

"Oznacza to wzrost przychodów z działalności kosmicznej do 14-18 mln zł przy wysokiej marży ok. 40-45% oraz wzrost przychodów z działalności w ramach systemów kontroli jakości dla przemysłu do 14-18 mln zł przy marży na poziomie ok. 30-35%. Scanway posiada już tzw. flight heritage, a nasz teleskop optyczny, który znajduje się na orbicie, dostarcza najlepszych uzyskanych dotąd przez polskie instrumenty badawcze zdjęć z kosmosu. Przecieramy szlaki i zaznaczamy swoją obecność na szerokim i głębokim rynku, jednocześnie należąc jako kluczowy konsorcjant do jednych z największych projektów kosmicznych realizowanych w Polsce, jakimi jest misja EagleEye, do której przygotowujemy nasz teleskop optyczny SOP 200 oraz misja PIAST, z naszym teleskopem SOP 120" - dodał.

Spółka zaznaczyła, że jej celem jest dalsze intensywne skalowanie działalności i zwiększanie przychodów poprzez komercjalizację istniejących i opracowywanych produktów, na które spółka identyfikuje wysokie zapotrzebowanie rynkowe w bieżącym roku, a także w kolejnych latach.

Wskazała, że prognozowana wartość rynku satelitów w latach 2021-2031 ma wzrosnąć z 279 mld USD do 400 mld USD, oznacza to CAGR na poziomie 3,7% (źródło: SIA SSIR 2022, Bryce Smallsats 2023).

"Jeszcze szybciej, bo blisko 5-krotnie ma wzrosnąć liczba satelitów wystrzelonych w kosmos w dekadzie 2022-2031 do ponad 24 tys. sztuk, z czego konstelacje komercyjne mają odpowiadać za około 70% rynku (źródło: Euroconsult). Okołowa połowa z planowanych do wyniesienia satelit będzie wyposażona w ładunki optyczne, a więc jest potencjalnym odbiorcą produktów Scanway" - przekazała spółka.

Przychody Scanway w 2022 r. wyniosły 3,6 mln zł (wzrost r/r o 44%), a zysk netto 0,3 mln zł (wzrost o 0,4 mln zł r/r). W 2022 roku za 47% przychodów odpowiadała działalność kosmiczna, a za 53% projekty dla przemysłu, podano.

Według stanu na maj 2023 r., spółka posiada portfel zamówień na łączną kwotę 5,15 mln zł.

Głównym menedżerem oferty i zarządzającym księgą popytu jest Dom Maklerski Navigator.

Scanway to polska firma działająca w branży technologii obserwacyjnej z kosmosu i wizyjnej kontroli jakości w przemyśle, której teleskop oraz system do autodiagnostyki satelitów znajduje się już na orbicie w ramach misji STAR VIBE. Jest pierwszym w Polsce komercyjnym dostawcą spektralnych instrumentów do kosmosu. Spółka rozwinęła dwa obszary biznesowe, które na świecie przeżywają obecnie znaczący rozwój: produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne).

(ISBnews)