"Planujemy w perspektywie do dwóch lat przejść na GPW i, oczywiście, przy tej okazji będziemy chcieli wykorzystać szansę i pozyskać przy tej okazji finansowanie, być może wtedy już zawierając pewne cele związane z segmentem danych satelitarnych" - powiedział Kowalewski podczas GPW Innovation Day, organizowanego przez GPW i CC Group. Agencja ISBnews jest partnerem medialnym wydarzenia.

"Scanway w czerwcu pozyskał w rundzie inwestycyjnej ok. 8,5 mln zł. Mamy dużą część tych środków jeszcze dostępną, tak że nie ma jakiegokolwiek zagrożenia związanego z płynnością" - podkreślił.

Prezes zwrócił uwagę, że w Scanway najważniejsze jest to, że przychody realizowane zarówno z części naziemnej (Scanway Industry - modułowe systemy wizyjne), jak i kosmicznej (Scanway Space - ładunki optyczne dla branży kosmicznej) w dużej mierze finansują potrzeby spółki związane m.in. z finansowaniem badań i rozwoju.

"Ten cashburn jest na poziomie ok. 400-500 tys. zł miesięcznie, łącznie z kadrami, ale też ze środkami do rozbudowy naszego zaplecza i infrastruktury badawczej. Pewnie w przyszłym roku będzie troszeczkę wyższy, ale musimy poczekać, aż skończymy układać budżet" - ocenił Kowalewski.

Reklama

Łączne przychody Scanway w 2022 r. wzrosły o 44% r/r do 3,6 mln zł, a w I poł. 2023 r. - o 74% r/r do 2,3 mln zł. Backlog na rok bieżący - według stanu na 15 września - wynosi 4,7 mln zł i - jak podkreślił prezes - był wyższy niż rok wcześniej.

Scanway to firma, która rozwija i komercjalizuje dwie linie biznesowe: produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne). Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w październiku 2023 r.

(ISBnews)