Alumetal został włączony w struktury norweskiej Grupy Hydro, co oznacza, że po rozliczeniu wezwania na akcje Alumetalu Norsk Hydro kontroluje ponad 97% akcji drugiego największego producenta wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych w Europie, podała spółka.

Przejęcie Alumetalu wpisuje się w strategię Norsk Hydro podwojenia do roku 2025 wykorzystania złomu aluminiowego w produkcji stopów wtórnych, cechujących się niskim poziomem śladu węglowego, podano.

"Dzięki tej akwizycji Hydro i Alumetal wspólnie staną się wiodącym zintegrowanym przedsiębiorstwem, zajmującym się recyklingiem aluminium w Europie. Umożliwi nam to oferowanie większej liczby niskoemisyjnych, pochodzących z recyklingu produktów aluminiowych opartych na złomie

Reklama

poamortyzacyjnym, jeszcze bardziej wzmacniając nasze zaangażowanie w realizację celów zrównoważonego rozwoju dla Hydro, jak i naszych odbiorców. Włączenie Alumetalu do rodziny Hydro przyczyni się również do zwiększenia obiegu zamkniętego w aluminiowym łańcuchu wartości" - powiedział wiceprezes Hydro Aluminium Metal Eivind Kallevik, cytowany w komunikacie.

Efektem przeprowadzonej transakcji będzie zwiększenie kompetencji Hydro w produkcji aluminiowych stopów wtórnych, z kolei Alumetal polepszy swoją pozycję rynkową, znajdując się w strukturach jednej z największych na świecie firm z branży aluminiowej. Rozpoczyna się proces integracji Alumetalu w ramach struktur nowego właściciela, który jednocześnie zapowiedział utrzymanie samodzielnej Grupy Alumetal, wspierając jej rozwój w ramach globalnej Grupy Hydro.

Grupa kapitałowa Alumetal działa w przemyśle odlewniczym i hutniczym w zakresie produkcji wtórnego aluminium, tj. wytwarzania aluminiowych stopów odlewniczych oraz stopów wstępnych ze złomu aluminiowego. Grupa Alumetal zajmuje w tej dziedzinie pozycję krajowego lidera oraz jest drugim największym wytwórcą wtórnych stopów aluminium w Europie. Spółka jest notowana na GPW od lipca 2014 r. Jej skonsolidowane przychody z umów z klientami sięgnęły 3,27 mld zł w 2022 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.

(ISBnews)