Minister zaznaczyła, że dla polskich rodzin priorytetem jest posiadanie mieszkania. Dodała, że program "pierwsze mieszkanie", który ma dwa "poważne komponenty", czyli "Bezpieczny kredyt 2 proc." a także "Konto mieszkaniowe", cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. "Dlatego też dzisiejsza decyzja(...), że zmieniamy limit finansowania" - przekazała.

Zrealizować marzenie o własnym M

Reklama

Zaznaczyła, że do tej pory złożono ok. 90 tys. wniosków, a podpisanych umów jest ponad 40 tys. "Żeby zachować ten progres i żeby wszyscy mogli zrealizować (...) marzenie o swoim, własnym mieszkaniu, podjęliśmy decyzję, że zwiększamy budżetowanie, a więc limity w poszczególnych latach. Cały program był zaplanowany na ponad 11 mld zł, dzisiaj będzie to ponad 16 mld zł. Dzięki temu - jak mówiła - wszyscy, którzy złożą wnioski, będą mogli "zrealizować swoje marzenia o własnym mieszkaniu".

"Budżet przyszłoroczny zostanie zwiększony o ponad 800 mln zł." - zapowiedziała.

Kredyt lub "książeczka mieszkaniowa"

Obowiązująca od 1 lipca ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadziła m.in. "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii z budżetu państwa. "Bezpieczne kredyty" mają być udzielane do 31 grudnia 2027 r. przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK i wprowadzą produkt do swojej oferty.

Zgodnie z ustawą "bezpieczny kredyt" może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Jego kwota nie może przekroczyć 500 tys. zł albo 600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji BGK.

2 proc. plus opłaty i marże

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie MRiT, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe - jeśli będą pobierane. Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić.

autorzy: Marta Stańczyk, Bartłomiej Król

mas/ bk/ drag/