Projekt zakłada, że rodzicom wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji będzie przysługiwało do 8 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Owe "do” oznacza, że w jego przypadku obowiązywać będzie zasada tydzień za tydzień — tydzień dodatkowego urlopu za tydzień pobytu dziecka w szpitalu, czytamy w artykule.

Dłuższy macierzyński- dla kogo?

Rodzice wcześniaków urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub masą urodzeniową niższą niż 1000 g mogą liczyć na wydłużony macierzyński. Z dodatkowego urlopu mogą skorzystać zarówno matka jak i ojciec noworodka. Będzie on płatny tak jak podstawowy urlop macierzyński, czyli w wysokości 100. proc. pensji.

Reklama

Projekt nowych przepisów ma być przedstawiony przez ministerstwo w najbliższych dniach. Czekają na to rodzice wcześniaków i organizacje społeczne zrzeszające ich.

Urlop macierzyński na starych zasadach

Obowiązujące przepisy traktują rodziców wcześniaków nieco po macoszemu: przysługuje im dokładnie tyle samo urlopu macierzyńskiego, co matce i ojcu dzieci urodzonych w terminie, czyli 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz 41 tygodni urlopu rodzicielskiego. Po pierwszych ośmiu tygodniach życia noworodka matka może przerwać urlop macierzyński i wziąć tzw. zwolnienie na dziecko, ale wówczas otrzyma zasiłek chorobowy wynoszący obecnie 80 proc. wynagrodzenia.