Jacek Sutryk, obecny prezydent Wrocławia, również w tym roku zamierza ubiegać się o kolejną kadencję. Pośród kandydatów znajdują się także Izabela Bodnar, Robert Grzechnik, Łukasz Kasztelowicz, Jerzy Michalak oraz Grzegorz Prigan. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o kandydatach na prezydenta Wrocławia w wyborach samorządowych 2024.

Wybory na prezydenta Wrocławia 2024: Izabela Bodnar [SYLWETKA]

Izabela Anna Bodnar (49 l.), reprezentuje Polskę 2050 Szymona Hołowni, startując z numerem 1 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe.

Reklama

Jest ekonomistką i menedżerką, posłanką na Sejm X kadencji, związana jest z partią Polska 2050. Ukończyła bankowość i finanse na Wyższej Szkole Bankowej oraz finanse przedsiębiorstw na Uniwersytecie Ekonomicznym. Pracowała w branży bankowej, m.in. w Credit Agricole. Jest założycielką i prezeską fundacji Wroc Ma Moc. W Sejmie przewodzi podkomisji ds. przedsiębiorczości, zasiada w komisjach kontroli państwowej oraz gospodarki i rozwoju. Jej kariera obejmuje również stanowiska dyrektorskie w różnych spółkach, takich jak D3 Development i BetterPos.

Wybory na prezydenta Wrocławia 2024: Robert Grzechnik [SYLWETKA]

Robert Sebastian Grzechnik (40 l.), startuje z numerem 2 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Konfederacja Polska Jest Jedna Bezpartyjni, reprezentując Nową Nadzieję.

Jest przedsiębiorcą, posiada tytuł inżyniera z Uniwersytetu Przyrodniczego. Sprawuje funkcję prezesa Nowej Nadziei w regionie dolnośląsko-opolskim oraz stowarzyszenia Otwarty Wrocław. W 2018 roku został wybrany do Rady Miejskiej Wrocławia, zasiadał także w komisjach miejskich.

Wybory na prezydenta Wrocławia 2024: Łukasz Kasztelowicz [SYLWETKA]

Łukasz Kasztelowicz (42 l.), reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość, startując z numerem 3 na liście Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

Z zawodu prawnik i radca prawny, prowadzi własną kancelarię. Sprawuje również funkcję prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Związany jest z Prawem i Sprawiedliwością. W 2002 roku kandydował do Rady Miejskiej, nie udało mu się wówczas uzyskać mandatu.

Wybory na prezydenta Wrocławia 2024: Jerzy Michalak [SYLWETKA]

Jerzy Andrzej Michalak (49 l.), niezrzeszony z żadną partią polityczną, startuje z numerem 4 na liście Komitetu Wyborczego Stowarzyszenie “Bezpartyjni Samorządowcy”.

Jest prawnikiem i samorządowcem. W latach 2010-2014 zasiadał w Radzie Miasta. 2010-2014 był radnym miejskim Wrocławia. w 2018 roku bez sukcesu kandydował na prezydenta Wrocławia, a następnie pełnił funkcję w zarządzie województwa. W 2019 został dyrektorem Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, a w latach 2022-2023 doradzał w Kolejach Dolnośląskich. W 2023 roku bez powodzenia kandydował do Senatu z ugrupowania Bezpartyjni Samorządowcy.

Wybory na prezydenta Wrocławia 2024: Grzegorz Prigan [SYLWETKA]

Grzegorz Tomasz Prigan (47 l.), niezrzeszony z żadną partią polityczną, startuje z numerem 5 na liście Komietetu Wyborczego Wyborców Wrocławianie dla Wrocławian.

Jest adwokatem i przedsiębiorcą, prowadzi własną kancelarię adwokacką. Zajmuje się reprezentowaniem w sądzie mieszkańców TBS, którzy zmagają się z podwyżkami czynszów. Prowadzi też fundację "Instytut Solidaryzmu" i "Popieram Dolny Śląsk". Od 2017 roku jest członkiem Izby Adwokackiej we Wrocławiu.

Wybory na prezydenta Wrocławia 2024: Jacek Sutryk [SYLWETKA]

Jacek Zbigniew Sutryk (45 l.), niezrzeszony z żadną partią polityczną, startuje z numerem 6 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy.

Obecny prezydent Wrocławia, socjolog z dyplomem MBA. Po studiach został dyrektorem w organizacji socjalnej w Warszawie, później dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu i Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. W latach 2010-2017 członek i od 2014 roku przewodniczący Rady Pomocy Społecznej, od 2018 prezydent Wrocławia. Założyciel stowarzyszenia „Dolny Śląsk - Wspólna Sprawa”, aktywny w organizacjach miejskich i ogólnopolskich, w tym Związku Miast Polskich i fundacji Unia Metropolii Polskich. Wyróżniony na podium w rankingach „Newsweek Polska”, otrzymał tytuł doktora honoris causa.

Czym są wybory samorządowe? Kiedy odbędzie się głosowanie w 2024 roku?

W wyborach samorządowych głosujemy nie tylko na kandydatów do rad gmin, powiatów, dzielnic, sejmików województw, ale także na wójtów, burmistrzów, i oczywiście - na prezydentów miast. Dzięki temu wyłonione zostaną osoby, które będą podejmować kluczowe decyzje w sprawach lokalnych, wpływając na rozwój infrastruktury, edukację, kulturę, a także na wiele innych aspektów życia społeczności lokalnych.

Wybory samorządowe w 2024 roku zaplanowano na 7 kwietnia, głosowanie odbędzie się w godzinach 7:00-21:00. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 proc. głosów, przeprowadzona zostanie druga tura, którą zaplanowano na 21 kwietnia.