Obecnie urząd prezydenta Katowic sprawuje Marcin Krupa, który w tym roku będzie ubiegał się o reelekcję. Poza nim na to stanowisko kandydują jeszcze Jacek Budniok, Dawid Durał, Leszek Piechota oraz Marek Strzałkowski. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o kandydatach na prezydenta Katowic w wyborach samorządowych 2024.

Reklama

Wybory na prezydenta Katowic 2024: Jacek Budniok [SYLWETKA]

Jacek Józef Budniok (55 l.), niezrzeszony z żadną partią polityczną, startuje z numerem 1 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

Absolwent Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej. Jest przedsiębiorcą, aktualnie prowadzi firmę produkującą lakiery samochodowe. Wcześniej zaangażowany był w działalność Nowej Prawicy oraz Unii Polityki Realnej.

Wybory na prezydenta Katowic 2024: Dawid Durał [SYLWETKA]

Dawid Marek Durał (41 l.), startuje z numerem 2 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Katowice2050, reprezentując Polskę 2050 Szymona Hołowni.

Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie. Z zawodu strażak ochotnik i prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Dąbrówka Mała w Katowicach. Sprawuje funkcję radnego Jednostki Pomocniczej nr 5 Brynów cz. Wschodnia - Osiedle Zgrzebnioka. W 2023 bezskutecznie kandydował do Sejmu.

Wybory na prezydenta Katowic 2024: Marcin Krupa [SYLWETKA]

Marcin Tomasz Krupa (48 l.), niezrzeszony z żadną partią polityczną, startuje z numerem 3 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Forum Samorządowe i Marcin Krupa.

Jest nauczycielem akademickim i obecnym prezydentem Katowic. Poza tym jest członkiem zarządu Związku Gmin i Powiatów oraz ekspertem ds. projektów unijnych, biegłym skarbowym i sędzią sportów samochodowych. Ukończył Politechnikę Śląską i uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych. Po obronie doktoratu z Budowy i Eksploatacji Maszyn w 2005 roku pracował jako adiunkt, a także ukończył studia podyplomowe z zarządzania organizacjami. W latach 2006-2010 był radnym miasta Katowice, natomiast w 2014 i 2018 roku wybrano go na prezydenta miasta.

Wybory na prezydenta Katowic 2024: Leszek Piechota [SYLWETKA]

Leszek Marian Piechota (65 l.), reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość, startując z numerem 4 na liście Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

Inżynier, polityk, senator VII, VIII i IX kadencji, radny miasta Katowice IV i V kadencji i były wiceprezydent Katowic. Pełnił funkcje zarządcze w sektorze górniczym i nadzorował inwestycje w Katowickim Holdingu Węglowym. Jako radny miasta przewodził komisji górniczej. Po przejściu z Platformy Obywatelskiej do Prawa i Sprawiedliwości w 2018 roku kandydował na stanowisko prezydenta Chorzowa i do Senatu, kontynuując pracę w administracji lokalnej w dziale zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta.

Wybory na prezydenta Katowic 2024: Marek Strzałkowski [SYLWETKA]

Marek Dominik Strzałkowski (39 l.), niezrzeszony z żadną partią polityczną, startuje z numerem 5 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Gaia System - Młodzi Dla Przyszłości Teraz.

Aktywny w branży IT, pełni funkcję prezesa fundacji Makeabetterplace.com od 2010, mającej na celu integrację społeczności z użyciem technologii. Kandyduje na stanowisko prezydenta Katowic z własnego komitetu - Gaia System Młodzi dla Przyszłości Teraz, zainspirowanej systemem komputerowym do zarządzania miastem.

Czym są wybory samorządowe? Kiedy odbędzie się głosowanie w 2024 roku?

W wyborach samorządowych głosujemy nie tylko na kandydatów do rad gmin, powiatów, dzielnic, sejmików województw, ale także na wójtów, burmistrzów, i oczywiście - na prezydentów miast. Dzięki temu wyłonione zostaną osoby, które będą podejmować kluczowe decyzje w sprawach lokalnych, wpływając na rozwój infrastruktury, edukację, kulturę, a także na wiele innych aspektów życia społeczności lokalnych.

Wybory samorządowe w 2024 roku zaplanowano na 7 kwietnia, głosowanie odbędzie się w godzinach 7:00-21:00. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 proc. głosów, przeprowadzona zostanie druga tura, którą zaplanowano na 21 kwietnia.