„Od 28 kwietnia robimy ostrożny krok w kierunku przywrócenia normalności” - powiedział na początku konferencji prasowej premier Mark Rutte i zapowiedział stopniowe luzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią Covid-19.

Od przyszłej środy zniesione zostanie obowiązywanie godziny policyjnej. Dotychczas Holendrom nie można było przebywać poza domem od 22.00 do 4.30.

Będzie można również przyjmować w domu dwóch gości w ciągu dnia, a nie jednego jak obecnie.

W godzinach 12-18 otwarte zostaną ogródki gastronomiczne. Goście muszą jednak siedzieć w odległości minimum półtora metra od siebie. „Rozumiem, że pracownicy cateringu liczyli na więcej” - mówił premier. „Przygotowujemy się do kolejnych kroków” - uspokajał szef rządu.

Rutte zapowiedział, że od 28 kwietnia nie trzeba już będzie rejestrować się online, aby zrobić zakupy; ten obowiązek zostanie zniesiony.

Przywrócono możliwość zdawania egzaminów na prawo jazdy, a w pogrzebach będzie mogło uczestniczyć 100 a nie 50 osób.

Minister zdrowia Hugo de Jonge zapowiedział podczas konferencji prasowej, że od środy w Holandii zacznie być stosowana szczepionka Janssen (Johnson&Johnson) przeciwko koronawirusowi. Europejska Agencja Leków (EMA) orzekła, że korzyści wynikające ze stosowania preparatu nadal przewyższają możliwe skutki uboczne.

„W zeszłym tygodniu Johnson&Johnson poprosił o tymczasowe zaprzestanie szczepienia. Jednak liczba zgłoszonych skutków ubocznych jest tak bardzo niska, że od jutra zaczniemy stosować tę szczepionkę” - poinformował de Jonge.