Podatek od nieruchomości w górę

Co prawda maksymalne stawki podatku od nieruchomości ustala minister finansów, ale jego ostateczną wysokość, która może być niższa, określają radni. Podatek od nieruchomości stanowi bowiem źródło dochodów samorządów, a nie budżetu państwa – przypomina Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

I dodaje, że miliony właścicieli domów, mieszkań i działek muszą się liczyć z tym, że dostaną decyzję o podwyżce podatku od nieruchomości sięgającej 16%! Np. w przypadku budynków mieszkalnych maksymalna stawka podatku od nieruchomości może wzrosnąć z 1 zł do 1,15 zł, natomiast dla gruntów pod takimi budynkami – z 0,61 zł do 0,71 zł za m kw.

Reklama
ikona lupy />
Podatek od nieruchomości 2024 - maksymalna stawka / GetHome.pl

Portal GetHome.pl ustalił, że w większości miast wojewódzkich będą obowiązywały w przyszłym roku stawki maksymalne. Dla właściciela 200-metrowego domu położonego na działce o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych oznacza to konieczność zapłacenia gminie podatku od nieruchomości w wysokości 940 zł, czyli o 130 zł więcej niż w tym roku.

Gminy potrzebują coraz więcej pieniędzy na zaspokojenie rosnących potrzeb. Prostym sposobem na łatanie dziury w finansach jest podniesienie podatku – wyjaśnia Marek Wielgo. Problem w tym, że dokręcaniu śruby fiskalnej towarzyszą lawinowo rosnące wydatki związane z utrzymaniem mieszkania lub domu. Ekspert portalu GetHome.pl zwraca uwagę, że – według GUS – w październiku energia cieplna była aż o 24% droższa niż przed rokiem. Cena prądu poszła w górę o blisko 20%, natomiast gazu – o ponad 15%. W koszyku tego typu wydatków GUS nie uwzględnia podatku od nieruchomości, który coraz mocniej bije po kieszeni ich właścicieli. I najpewniej to właśnie dlatego radni niektórych miast – m.in. Opola, Kielc, Rzeszowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Torunia i Zielonej Góry – zdecydowali, że ich mieszkańcy zapłacą niższy podatek. Władze Kielc i Opola zrezygnowały z podwyżki. W stolicy województwa świętokrzyskiego stawka za mieszkanie lub dom będzie w przyszłym roku o 29% niższa od maksymalnej. Podatek za 200-metrowy dom na działce o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych wyniesie 664 zł, czyli o 276 zł mniej niż w miastach stosujących maksymalne stawki.

ikona lupy />
Podatek od nieruchomości 2024 - 200-metrowy dom na działce o pow. 1000 m kw. / GetHome.pl

Zapłacą także posiadacze miejsc garażowych

Podatek od nieruchomości muszą płacić także posiadacze miejsc garażowych. Przypomnijmy, że stawka podatku może być dziesięciokrotnie wyższa od tej za mieszkanie. W 2024 r. maksymalna wyniesie 11,17 za m kw. Natomiast jeśli miejsce postojowe w garażu stanowi przynależność mieszkania, jest on opodatkowany identyczną jak lokal stawką, czyli 1,15 zł za m kw.

Marek Wielgo przypomina, że w tym roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował takie zróżnicowanie stawek podatku od nieruchomości w przypadku miejsc garażowych w budynkach wielorodzinnych. Zdaniem Trybunału, właściciele takich miejsc powinni być obciążani taką samą stawką, jak dla lokali mieszkalnych. Problem w tym, że w trosce o stabilność finansów gmin, Trybunał odroczył o rok wejście w życie powyższej zasady. Oznacza to, że dopiero w 2025 r. posiadacze miejsc garażowych z wyodrębnioną własnością zapłacą stawkę „mieszkaniową”. Okazuje się jednak, że radni Rzeszowa wprowadzili ją już od przyszłego roku. Ponadto, stawki niższe od maksymalnej zastosowano w Opolu, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.

Gmina może wprowadzić zwolnienia z podatku od nieruchomości. Warto zatem sprawdzić na danej stronie internetowej, czy można zapłacić mniej albo w ogóle nie płacić – radzi ekspert portalu GetHome.pl.

ikona lupy />
Podatek od nieruchomości 2024 / GetHome.pl