„Duża część populacji jest wciąż podatna (na koronawirusa - PAP)” - napisał dziennik „Mint”, cytując szefa ICMR dr. Balrama Bhargavy z konferencji prasowej w Delhi. Wyniki trzeciej tury ogólnokrajowych badań na przeciwciała sugerują, że 290 mln mieszkańców Indii zakaziło się dotąd koronawirusem.

Według badań przeprowadzonych na przełomie roku 31,7 proc. mieszkańców slumsów ma przeciwciała, w miastach poza slumsami 26,2 proc., a na wsiach 19,1 proc. Przeciwciała wykształciła jedna czwarta pracowników służby zdrowia.

Badania przeprowadzono na próbie ok. 28 tys. osób i dodatkowo na 7 tys. pracownikach służby zdrowia w całym kraju. Tymczasem podobne badania przeprowadzone samodzielnie przez władze Delhi wskazują na obecność przeciwciał wśród 56 proc. mieszkańców stolicy. Do tych badań pobrano 28 tys. próbek.

Dr Bhargava podkreślił na konferencji prasowej, że program szczepień jest niezbędny, tak samo jak noszenie maseczek, zachowywanie dystansu w przestrzeni publicznej i dbanie o higienę rąk.

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto ok. 12,9 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem i odnotowano 107 zgonów z powodu Covid-19. Indie wykonują 143 tys. testów na 1 mln mieszkańców, podczas gdy Wielka Brytania 1,078 mln, a USA 954 tys.