Wprawdzie resort nie sprecyzował powodów, dla których Cota został pozbawiony prawa do reprezentowania Rosji w Algarve, ale jak ustaliły media, MSZ dopatrzył się w działalności portugalskiego biznesmena decyzji naruszających prawo międzynarodowe.

Resort poinformował, że Bruno Valverde Cota został pozbawiony akredytacji, gdyż “rozwijał działalność niezgodną z konwencją wiedeńską z 1961 r.”.

Były konsul honorowy Rosji w Algarve potwierdził lizbońskiej telewizji SIC, że został pozbawiony tej funkcji decyzją portugalskiego MSZ. Odmówił podania szczegółów dotyczących zakazu pełnienia funkcji dyplomatycznej.

W styczniu br. lizbońskie media ujawniły, że posiadający żonę z Rosji Cota prowadzi spółkę zajmującą się wydawaniem złotych wiz, uprawniających obywateli spoza Strefy Schengen do stałego pobytu na terenie Portugalii.

Reklama

Żonaty z Rosjanką portugalski przedsiębiorca poprzez swoją spółkę Optimistic Plus miał pomagać od 2012 r. obcokrajowcom, w tym licznym Rosjanom, w nabywaniu złotych wiz, a także w kupowaniu nieruchomości na terenie Portugalii. Jego aktywność była krytykowana przez media i prawników z tego kraju jako “pozostająca w konflikcie interesów” i “nieakceptowalna z moralnego punktu widzenia”.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)