Na tym samym lotnisku samolot z Franciszkiem wylądował 12 września 2021 roku. Papież przybył wtedy do węgierskiej stolicy tylko na siedem godzin, by odprawić mszę na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Spotkał się też wtedy między innymi z premierem Viktorem Orbanem.

Spotkanie papieża z 200 przedstawicielami władz kraju i społeczeństwa

Główne tematy obecnej wizyty na Węgrzech to trwająca za ich granicami wojna na Ukrainie, szanse na pokój, kwestia migracji oraz chrześcijańskie korzenie Europy.

Reklama

Według watykanistów Franciszek może w czasie tej wizyty podjąć próbę działań na rzecz pokoju na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie. Komentatorzy zaznaczają, że Węgry popierają suwerenną Ukrainę, ale jednocześnie utrzymują nadal ekonomiczne relacje z Moskwą.

Po krótkiej ceremonii na stołecznym lotnisku Franciszek pojedzie do Pałacu Sandora - siedziby prezydenta na oficjalną uroczystość powitania. Spotka się tam o 11.30 z prezydent Węgier Katalin Novak, a potem z premierem Viktorem Orbanem.

W dawnym klasztorze karmelitów, siedzibie szefa rządu o 12.20 rozpocznie się spotkanie papieża z 200 przedstawicielami władz kraju i społeczeństwa. W jego trakcie najpierw przemówienie wygłosi prezydent, a następnie Franciszek.

Po spotkaniu z władzami papież uda się na odpoczynek do nuncjatury apostolskiej

Burzliwa historia dawnego klasztoru - Karmelita kolostor sięga 1200 roku, gdy należał do zakonu franciszkanów. Znajdujący się tam kościół został doszczętnie zburzony przez siły tureckie w 1541 roku; w jego miejsce zbudowano meczet, który został następnie zniszczony w czasie odbicia Budy.

Karmelici zbudowali tam klasztor w XVIII wieku. Cesarz Józef II Habsburg rozwiązał zakon w 1784 roku, a budynek zamienił na teatr.

W 1800 roku wystąpił tam z koncertem Ludwig van Beethoven, o czym przypomina tablica przy wejściu. Gmach poważnie ucierpiał podczas II wojny światowej. Został odrestaurowany i ponownie otwarty w 1978 roku. Siedzibą premiera jest od czterech lat.

Po spotkaniu z władzami papież uda się na odpoczynek do nuncjatury apostolskiej, gdzie będzie nocował w czasie wizyty w Budapeszcie w dzielnicy Hegyvidek.

Na zakończenie pierwszego dnia wizyty o godzinie 17.00 papież odwiedzi bazylikę św. Stefana, pierwszego króla Węgier i patrona Budapesztu. Tam spotka się z episkopatem, duchowieństwem, katechetami i wygłosi przemówienie.

Z Budapesztu Sylwia Wysocka