Jak napisali w oświadczeniu szef komisji, senator demokratów Dick Durbin i jego republikański zastępca Lindsey Graham, wystawiła ona formalne wezwania do złożenia zeznań po tym, gdy szefowie: platformy X (d. Twitter) - Linda Yaccarino, Snapchata - Evan Spiegel i Discorda - Jason Citron odmówili wystąpienia w Senacie. X i Discord miały ponadto odmówić przyjęcia samego wezwania, wobec czego konieczna była interwencja funkcjonariuszy US Marshals Service.

Nadal toczą się rozmowy na temat złożenia zeznań przez szefa koncernu Meta - Marka Zuckerberga i dyrektora TikToka - Shou Zi Chewa.

Podczas planowanego na 6 grudnia wysłuchania biznesmeni mają tłumaczyć się ze swoich działań w zakresie ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym online, co ma pomóc senatorom w przyjęciu nowych regulacji w tej kwestii.

„Od początku tej kadencji Kongresu nasza Komisja skupiała się wokół kluczowej ponadpartyjnej kwestii: ochrony dzieci przed niebezpieczeństwami, płynącymi ze świata online. Jest to najważniejsza sprawa dla każdego rodzica, a niepowodzenie Big Tech w samokontroli kosztem naszych dzieci nie może pozostać bez odpowiedzi” – stwierdzili Durbin i Graham.

Reklama

„Podczas naszego lutowego przesłuchania w sprawie ochrony bezpieczeństwa dzieci w Internecie obiecaliśmy Big Tech, że będą mieli szansę wyjaśnić swoje niepowodzenia w ochronie dzieci. Teraz jest taka szansa” – dodali.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)