Levy na konferencji prasowej powiedział, że trwają wysiłki mające na celu uwolnienie zakładników, ale odmówił podania szczegółów. Stwierdził natomiast, że "życie ludzkie wisi na włosku".

Cele wojny pozostały niezmienione

Zapytany o doniesienia prasowe dotyczące porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, Levy podkreślił, że cele wojny pozostały niezmienione: "Zniszczenie zdolności rządzenia i militarnych Hamasu w Strefie Gazy oraz powrót wszystkich zakładników. Nie będzie zawieszenia broni, w czasie którego zakładnicy pozostaliby w niewoli, a Hamas u władzy" – oświadczył.

Reklama

Wcześniej amerykański portal Axios podał, że Izrael zaoferował Hamasowi, za pośrednictwem Kataru i Egiptu, dwumiesięczną przerwę w walkach i nalotach w Strefie Gazy w zamian za uwolnienie wszystkich zakładników.

Katar, który pełnił rolę mediatora przy poprzednim porozumieniu o rozejmie i uwolnieniu zakładników, zakwestionował te doniesienia. "Przecieki do mediów są niekompletne lub całkowicie fałszywe" – stwierdził rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Kataru Madżed al-Ansari.

Według portalu Axios izraelska propozycja nie oznacza zakończenia wojny w Strefie Gazy, ale przerwę, w czasie której uwolnieni zostaliby w kilku turach wszyscy żywi zakładnicy, więzieni w Strefie Gazy.

Uwięzienie zakładników ze Strefy Gazy

Pierwszy etap obejmowałby kobiety i mężczyzn w wieku powyżej 60 lat. Potem uwolnione miałby być żołnierki, następnie mężczyźni poniżej 60. roku życia, nie będący żołnierzami, potem dopiero izraelscy żołnierze, a na końcu ciała tych, którzy już nie żyją.

Plan porozumienia, według Axios, przewiduje także przesunięcie izraelskich żołnierzy poza główne miasta Strefy Gazy i stopniowy powrót do domów setek tysięcy ludzi, przesiedlonych z północy na południe palestyńskiego terytorium.

Według władz izraelskich w Strefie Gazy nadal przebywa 132 zakładników, z czego, jak przypuszcza Tel Awiw, 28 nie żyje.

Jednak jak podaje Times of Israel, na podstawie źródeł egipskich, Hamas odrzucił izraelską propozycję. Zdaniem portalu przywódcy palestyńskiego ruchu odmawiają opuszczenia Strefy Gazy i żądają, aby Izrael całkowicie wycofał się z tego terytorium i pozwolił Palestyńczykom na powrót do swoich domów.