Wcześniej szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej, że "rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją". "Kontrola zostanie wprowadzona o północy" - poinformował minister, dodając, że - zgodnie z procedurą - zostanie wprowadzona najpierw na 10 dni, ale jest wysoce prawdopodobne, że będzie przedłużana.

Żołnierze jak straż graniczna

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił we wtorek na platformie X (dawniej Twitter), że "Wojsko Polskie będzie wspierać Straż Graniczną na granicy ze Słowacją".

Reklama

"Żołnierze będą mieli takie same uprawnienia jak SG, będą mogli m.in. przeprowadzać kontrole. Na granice zostali skierowani zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej oraz wojsk inżynieryjnych" - poinformował Błaszczak.

Szef MSWiA decyzję w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją ogłosił na wtorkowej konferencji w siedzibie resortu. Podkreślił, że względem minionego roku nielegalna migracja i liczba ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent. Dodał, że część cudzoziemców przez Polskę trafia do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej. "Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych migrantów" - wyjaśnił Kamiński.

autor: Katarzyna Krzykowska