Iran dostarcza Rosji przede wszystkim drony-kamikadze, Moskwa zabiega przy tym o modele bardziej zaawansowane technicznie. W zamian Teheran chce nabyć rosyjskie uzbrojenie za miliardy dolarów, a Moskwa oferuje mu bliską współpracę wojskową dotyczącą pocisków rakietowych, elektroniki i obrony powietrznej - poinformował Kirby.

Zbyt bliskie relacje

Rosyjskie siły wykorzystują drony do ataków na ukraińską infrastrukturę. "Dostarczając je Rosji, Iran bezpośrednio umożliwia jej kontynuowanie agresji na Ukrainie" - podkreślił.

Reklama

"Wykorzystujemy wszystkie narzędzia, jakie mamy do dyspozycji, by głośno krytykować i zakłócać takie działania" - dodał rzecznik Białego Domu. Zapowiedział, że USA "w najbliższych dniach" wdrożą w związku z tym nowe sankcje.

Irańskie drony na ukraińskim niebie

Teheran utrzymuje, że sprzedawał Rosji drony wyłącznie przed jej atakiem na Ukrainę, ale w lutym Amerykańska Agencja Kontrwywiadu odtajniła raport, który dowodzi, że Rosja wykorzystuje do atakowania Ukrainy irańskie drony.

Również Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował wtedy, że rosyjskie ataki na cele cywilne i infrastrukturę krytyczną w coraz większym stopniu opierają się na irańskich dronach, a Rosja dąży do zacieśnienia współpracy wojskowej z Iranem.

fit/ mms/