Rosyjskie siły nie przestają prowadzić działań ofensywnych na wschodzie i kontynuują rakietowe i lotnicze uderzenia w obiekty wojskowej i cywilnej infrastruktury na Ukrainie - pisze sztab w 101. dniu rosyjskiej inwazji. (https://tinyurl.com/y894w89b)

Trwają działania bojowe na kierunku słobodzkim (obszar północno-wschodniej Ukrainy, na północ od Donbasu i na wschód od Kijowa). Zaobserwowano kolumnę sprzętu z paliwem i amunicją przemieszczającą się w kierunku miejscowości Szypuwate. W odwrotnym kierunku trwa ewakuacja uszkodzonego sprzętu i uzbrojenia (do 100 jednostek).

Siły rosyjskie ostrzeliwują pozycje ukraińskich wojsk wzdłuż całej linii frontu na kierunku donieckim z moździerzy i artylerii, wykorzystywane jest też lotnictwo - podaje sztab.

Główne wysiłki rosyjska armia skoncentrowała na kierunku Siewierodoniecka i Bachmutu w obwodzie donieckim.

Reklama

"Przy wsparciu artylerii wróg prowadzi szturmowe działania w mieście Siewierodonieck, wzmocniono siły mobilizacyjną rezerwą 2. korpusu armijnego, w mieście trwają walki" - czytamy w raporcie. "Na kierunku bachmuckim przy wsparciu artylerii wróg prowadzi ofensywę, nie odnosi sukcesu, wskutek ogniowego uderzenia ze strony ukraińskich sił wycofał się" - pisze sztab.

Siły rosyjskie próbują wziąć pod kontrolę odcinek lewego brzegu rzeki Doniec w okolicy miejscowości Staryj Karawan.

Sztab ocenia, że tempo przemieszczania się wojsk rosyjskich podczas działań bojowych na kierunku donieckim jest niskie, co wynika z fizycznego osłabienia i złego moralno-psychologicznego stanu składu osobowego.

Według strony ukraińskiej rosyjscy wojskowi boją się sprzeciwu miejscowych mieszkańców, który - jak dodaje sztab - rośnie między innymi w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy. Dowództwo rosyjskie przemieszcza się z dużą liczbą ochrony, w kamizelkach kuloodpornych, w opancerzonych pojazdach. Mieszkańcy kontynuują opór.

Minionej doby na kierunku donieckim i ługańskim ukraińskie siły odparły dziewięć wrogich ataków.