"Ukraińcy walczą o swoją niepodległość, ale też o nasze wartości i nasze bezpieczeństwo. Nasze poparcie dla Ukrainy jest niezachwiane" - podkreślił Stoltenberg.

Dodał, że na szczycie postanowiono przeznaczyć kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy, który obejmuje między innymi bezpieczne łącza komunikacyjne, paliwo, ekwipunek medyczny, sprzęt do wykrywania min i "setki systemów antydronowych".

Przywódcy NATO podjęli historyczną decyzję o zaakceptowaniu wniosków Finlandii i Szwecji w sprawie akcesji do Sojuszu. Decyzja o zaproszeniu tych krajów dowodzi, że "drzwi (NATO) pozostają otwarte" - oznajmił Stoltenberg.

Decyzja o akcesji państw nordyckich musi zostać jeszcze ratyfikowana przez poszczególne państwa Sojuszu - wyjaśnił. Dodał jednak, że jest "absolutnie pewny", że Finlandia i Szwecja zostaną członkami NATO w ciągu kilku miesięcy.

Sojusznicy uzgodnili też, że należy zwiększyć finansowanie NATO - oświadczył Stoltenberg.

Przyjęta na szczycie nowa koncepcja strategiczna Sojuszu jest reakcją na pogarszające się relacje z Rosją. Koncepcja ta po raz pierwszy odnosi się również do Chin.