"Coraz brutalniejszej agresji Rosji wobec Ukrainy towarzyszą coraz silniejsze represje wewnętrzne, zwłaszcza wobec prasy, działaczy praw człowieka i opozycji" - powiedziała w poniedziałek szefowa niemieckiego MSW w wypowiedzi dla agencji dpa.

"Rosjanom, którzy są prześladowani i zagrożeni, zapewnimy w Niemczech ochronę" - zapewniła Faeser. "I damy zwłaszcza rosyjskim dziennikarzom możliwość swobodnego i niezależnego relacjonowania z Niemiec" - dodała.

Według rzecznika MSW, wobec Rosjan nadal będą obowiązywać ogólne warunki wjazdu, zgodnie z którymi mogą oni przyjechać i przebywać w RFN na podstawie paszportu. W zależności od celu pobytu, wiza może być również konieczna, na przykład dla rosyjskich specjalistów, którzy chcą tu pracować.

W przypadku członków opozycji lub innych zagrożonych osób, takich jak dziennikarze, którzy są obecnie uważani za szczególnie zagrożonych w Rosji, w indywidualnych przypadkach istnieje możliwość uzyskania pozwolenia na pobyt na podstawie przepisów Ustawy o pobycie. Jest to uzasadnione "ochroną interesów politycznych Republiki Federalnej Niemiec".

Z Berlina Berenika Lemańczyk