Jak zaznaczył wicepremier, rondo umożliwi zjazd na drogę krajową nr 91. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Zgierza i okolic łatwiej będą mogli dostać się na S14.

Gliński poinformował również, że z budżetu państwa zostanie sfinansowany także nowy węzeł drogowy Łódź Teofilów na powstającej drodze ekspresowej S14. Dodał, że w tej sprawie doszło do spotkania jego, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Reklama

„Jeżeli chodzi o zjazd Teofilów propozycja jest taka, wstępnie przyjęta, że państwo polskie buduje rondo i rozjazdy, natomiast drogę dojazdową buduje miasto” – powiedział.

Zwrócił uwagę, że to kolejna inwestycja infrastrukturalna dla Łodzi. Jej wielkość jest oszacowana na ponad 1,8 mld zł. Zwrócił uwagę, że mniej więcej tyle samo ma kosztować realizowana obecnie budowa tunelu średnicowego, łączącego dworzec Łódź Fabryczna z dworcami Łódź Kaliska i Żabieniec.

Obecny na spotkaniu z mediami wiceprezydent Zgierza Bohdan Bączak przypomniał, że według pierwotnych planów ostatni zjazd z S14 był w Zgierzu. Teraz powstanie poza miastem, co spowoduje, że samochody jadące drogą ekspresową na A2 ominą Zgierz.

Droga ekspresowa S14 będzie miała ok. 28,5 km długości i spełni funkcje zachodniej obwodnicy Łodzi. Połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S8. Jej powstanie zmieni komunikację między Pabianicami, Konstantynowem Łódzkim, Aleksandrowem Łódzkim, Zgierzem i Łodzią, wyprowadzając z miast ruch tranzytowy i większość ruchu ciężkiego. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ pad/