Warszawa, 27.04.2021 (ISBnews) - Alstom podpisał z niemieckim przewoźnikiem LNVG umowę na dostawę 34 piętrowych pociągów EMU Coradia Stream High Capacity. Znaczna część kontraktu, wartego blisko 760 mln euro, zostanie zrealizowana w Alstom Konstal w Chorzowie, podał producent. Z chorzowskiej fabryki wyjedzie 68 gotowych wagonów jednopoziomowych oraz komponenty do produkcji 86 wagonów dwupoziomowych. Produkcja ruszy w kwietniu 2022 r.

Reklama

"Zakład w Chorzowie był od samego początku zaangażowany w pracę nad tym strategicznym projektem. Możliwości produkcyjne i technologie dostępne w chorzowskiej fabryce były ważnym elementem postępowania przetargowego i opracowania oferty. Teraz wchodzimy w fazę przygotowawczą do uruchomienia produkcji wiosną przyszłego roku. Jesteśmy dumni, że istotna część zamówienia powstanie w polskiej fabryce" - powiedział dyrektor zarządzający Alstom Konstal Paweł Siwek, cytowany w komunikacie.

Zawarta umowa obejmuje również usługę serwisowania pociągów przez 30 lat oraz nieprzerwaną gwarancję na części zamienne. W zakładzie Alstom Konstal w Chorzowie zostanie wyprodukowanych 68 w pełni wyposażonych wagonów jednopoziomowych. Po testach przeprowadzonych na terenie chorzowskiej fabryki, wagony koleją dojadą do Salzgitter. Ponadto polski oddział Alstom dostarczy podwozia oraz ściany boczne do 86 wagonów dwupoziomowych, podano także.

Elektryczny zespół trakcyjny Coradia Stream High Capacity ma konstrukcję modułową. W jego przypadku komfort pasażerów idzie w parze ze zmienną liczbą miejsc siedzących. Każdy z 34 nowych pociągów zamówionych przez LNVG składa się z czterech członów - dwóch wagonów sterowniczych i dwóch wagonów pośrednich.

Od grudnia 2024 roku pociągi EMU Coradia Stream High Capacity będą obsługiwały regionalną sieć kolejową Dolnej Saksonii - Expresskreuz Bremen/Niedersachsen (EBN), która łączy Bremę, Hanower, Oldenburg, Wilhelmshaven, Norddeich-Mole, Osnabrück i Bremerhaven.

Alstom w Polsce jest największym międzynarodowym inwestorem i głównym eksporterem w branży kolejowej. Zakres działalności firmy obejmuje kompleksowe portfolio produktów i usług: od produkcji kompletnych pociągów pasażerskich i nadwozi lokomotyw, regionalnych pociągów pasażerskich oraz pociągów dużych prędkości, przez produkcję i montaż wózków, projektowanie i produkcję rozwiązań z zakresu sterowania ruchem kolejowym, produkcję wyposażenia elektrycznego, aż po usługi serwisu i utrzymania pojazdów szynowych oraz systemów sterowania ruchem kolejowym.

(ISBnews)