"Absolutnie podstawowym obszarem, dla którego prowadzimy ten proces integracji, jest obszar maszyn górniczych. Widzimy ogromny potencjał i efekt synergii w połączeniu w tym zakresie dotychczasowego potencjału Kopeksu z Grupą Famur" – powiedział Domogała w rozmowie z ISBnews.

Kolejnym obszarem, który jest poddawany analizie, są usługi, reprezentowane w Grupie Kopex w szczególności przez spółkę Kopex-PBSz. Mimo, że wyniki tej spółki są bardzo dobre, a rynek atrakcyjny, inwestor nie widzi potencjalnych efektów synergii z włączenia tej spółki do nowego podmiotu.

"Rozważamy opcję sprzedaży Kopex-PBSz lub pozostawienie jej w grupie. Z tego względu postanowiliśmy rozeznać zainteresowanie krajowych i zagranicznych podmiotów zewnętrznych w kwestii nabycia Kopex-PBSz. W zależności od odzewu rynkowego oraz od tego, czy wpłyną oferty odzwierciedlające nasze rozumienie wartości spółki, będziemy podejmowali decyzję, czy ją sprzedajemy, czy będziemy ją rozwijać długoterminowo w naszych strukturach" - powiedział właściciel TDJ.

Podkreślił, że jeśli TDJ zdecydowałby się na sprzedaż PBSz, to pozwoliłoby to na spłacenie części kwoty zadłużenia Kopeksu, wynoszącego obecnie 620 mln zł. TDJ chce poznać możliwości w tej sprawie jak najszybciej, ale sam proces wymaga czasu.

"Wstępne informacje będziemy mieli w I kwartale przyszłego roku i mam nadzieję, że w II kwartale będziemy wiedzieli, co nam rynek powiedział na temat możliwości sprzedaży. Obecnie pracujemy, by jak najszybciej taki potencjał zweryfikować" - dodał Domogała.

Wśród aktywów, które na pewno zostaną sprzedane, są natomiast te związane z pozostałą, drobną, nieoperacyjną działalnością Kopeksu, w tym nieruchomości i małe spółki w innych obszarach, wskazał także inwestor.

Na początku grudnia TDJ sfinalizował umowę inwestycyjną z Krzysztofem Jędrzejewskim, na podstawie której przejął pośrednią kontrolę nad Kopeksem.

Podstawową działalnością Grupy Kopex jest produkcja maszyn i urządzeń oraz działalność handlowo-usługowa dla firm przemysłu wydobywczego na całym świecie. W 2015 r. spółka miała 1,09 mld zł skonsolidowanych przychodów.

TDJ to polska, prywatna, firma inwestycyjna, prowadząca od ponad 30 lat działalność w wielu sektorach gospodarki. Jest większościowym akcjonariuszem spółek: Famur, Polskiej Grupy Odlewniczej, Pemug, Zamet Industry, Fugo oraz spółki Narzędzia i Urządzenia Wiertnicze "Glinik".

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)