Energa uruchomiła w Trójmieście szósty terminal ładowania samochodów elektrycznych, podała spółka.



"Najnowszy udostępniony przez Energę terminal to jedna z pierwszych w Polsce stacji multistandardowych, która pozwala ładować wszystkie dostępne na rynku modele aut elektrycznych" - czytamy w komunikacie.

Udostępniona przez Energę w Trójmieście sieć ładowania składa się obecnie z sześciu terminali. Cztery z nich pozwalają na szybkie ładowanie, czyli uzupełnienie 80% baterii w czasie krótszym niż pół godziny. Na pozostałych dwóch ładowanie zajmuje od dwóch do czterech godzin. Sieć jest publicznie dostępna, a za korzystanie z ładowarek Energa nie pobiera na razie żadnych opłat.

Dzięki uruchomieniu nowego terminala punkt ładowania pod kompleksem biurowym Olivia Business Centre w Gdańsku stał się pierwszym w Polsce punktem ładowania, na który składają się dwa szybkie terminale. Dzięki temu, że możliwe jest tam także półszybkie ładowanie, z punktu przy OBC mogą korzystać trzy auta jednocześnie.

Oprócz tego Energa uruchomiła w Trójmieście jeszcze dwa szybkie i dwa półszybkie punkty ładowania. Terminale te znajdują na stacjach Lotos w Gdańsku i Gdyni oraz przed urzędami miasta Sopotu i Gdańska.

"Jedynym warunkiem korzystania z terminali jest wyrobienie karty identyfikacyjnej, którą można zamówić poprzez stronę emobility.pl. Dzięki niej firma analizuje sposób korzystania z punktów ładowania. Dane wskazują m.in. w jaki sposób rozwijać sieć. Karta umożliwi w przyszłości także dokonywanie płatności za ładowanie auta" - czytamy dalej.

Sieć ładowania aut elektrycznych została uruchomiona przez należącą do Grupy Energa spółkę Enspirion, która od czterech lat prowadzi prace badawczo-rozwojowe w obszarze elektrycznej mobilności.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.

(ISBnews)