Prezes PKO BP liczy na 1-cyfrowy wzrost zysku banku w br. bez one-offówWarszawa, 04.04.2017 (ISBnews) - PKO Bank Polski (PKO BP) powinien odnotować w tym roku jednocyfrowy wzrost zysku netto w porównaniu z ubiegłym rokiem z pominięciem wydarzeń jednorazowych, poinformował prezes Zbigniew Jagiełło.

"Zakładamy w tym roku wzrost przychodów PKO Banku Polskiego z odsetek i prowizji oraz utrzymanie poziomu kosztów ryzyka. Jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, powinniśmy osiągnąć silny, jednocyfrowy wzrost zysku, w porównaniu z ubiegłym rokiem z pominięciem wydarzeń jednorazowych. Jednocześnie będziemy kontynuowali cyfryzację naszych usług" - powiedział Jagiełło w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Podkreślił, że wyniki sektora bankowego za ostatnie dwa lata były zaburzane przez czynniki jednorazowe: w 2015 r. - przez upadłość banku spółdzielczego w Wołominie, co pomniejszyło wynik sektora o ponad 2 mld zł; w 2016 r. - przez sprzedaż udziałów banków w Visa Europe, co z kolei przełożyło się pozytywnie na ich wyniki. "Gdyby pominąć skutki tych dwóch jednorazowych zdarzeń, to zysk sektora bankowego byłby w ubiegłym roku nieco gorszy niż rok wcześniej" - wskazał prezes.

W 2016 r. PKO BP miał 2 874 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 2 610 mln zł zysku rok wcześniej.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 285,57 mld zł na koniec 2016 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

(ISBnews)