Konsorcjum ZUE, Budimeksu i Strabagu wykona prace na linii E20 za 688,8 mln złWarszawa, 05.04.2017 (ISBnews) - Konsorcjum ZUE (jako lidera), Budimeksu oraz czterech spółek z grupy Strabag podpisało umowę o wartości 688,8 mln zł brutto, z PKP Polskie Linie Kolejowe na wykonanie robót budowlanych w obszarze LCS Kutno - odcinek Żychlin-Barłogi w ramach projektu pn. "Prace na linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa-Poznań - pozostałe roboty, odcinek Sochaczew-Swarzędz", podało ZUE.

W skład konsorcjum wchodzą:

1) ZUE S.A. z siedzibą w Krakowie (lider),

2) Budimex S.A. z siedzibą w Warszawie,

3) Strabag sp. z.o.o. z siedzibą w Pruszkowie,

4) Strabag Rail GmbH z siedzibą w Lauda-Königshofen,

5) Strabag Rail a.s. z siedzibą w Ústí nad Labem,

6) Strabag Általános Építő Kft. z siedzibą w Budapeszcie.

Projekt realizowany jest w ramach unijnego instrumentu finansowego Connecting Europe Facility (CEF).

"Wartość netto umowy uwzględniająca tzw. kwotę warunkową: 560 mln zł, przy czym ostatecznie oczekiwana wartość wynagrodzenia przypadająca na spółkę na dzień podpisania umowy to ok. 233 mln zł netto. Wartość brutto umowy: 688,8 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Termin realizacji zadania zgodnie ze złożoną ofertą to 42 miesiące od dnia rozpoczęcia prac.

"W ramach inwestycji prace mają objąć 63 km torów. Zamówienie dotyczy m.in. przebudowy nawierzchni torów i podtorza, zabudowy rozjazdów, kompleksowej przebudowy stacji, posterunków ruchu i peronów, budowy budynku LCS w Kutnie, a także przebudowy sieci trakcyjnej, urządzeń nietrakcyjnych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz modernizacji sieci i urządzeń teletechnicznych. Przebudowa obszaru LSC Kutno ma na celu m.in. poprawę przepustowości linii oraz zwiększenie bezpieczeństwa ruchu kolejowego" - czytamy też w komunikacie.

Międzynarodowa linia kolejowa E20, której elementem jest trasa Warszawa Zachodnia-Kunowice, a w tym obszar LCS Kutno i odcinek Żychlin-Barłogi, jest częścią drugiego Paneuropejskiego Korytarza Transportowego i jest najważniejszym oraz najkrótszym połączeniem krajów Unii Europejskiej z Europą Wschodnią i Azją, podkreśliło ZUE.

"Realizacja projektu na obszarze LCS Kutno to kolejna ważna umowa z PKP PLK w segmencie infrastruktury kolejowej, w której pozycja Grupy ZUE jest bardzo silna. Czekamy także na podpisanie kolejnych umów w przetargach, w których złożyliśmy najkorzystniejsze oferty, a które istotnie wzmacniają nasz portfel zamówień. Po pozytywnym sfinalizowaniu wszystkich z nich nasz portfel zamówień będzie opiewał na ponad 2 mld zł. Uczestniczymy w kolejnych przetargach i aktywnie poszukujemy nowych zadań, zarówno na rynku krajowym jak i za granicą, we wszystkich obszarach naszej działalności" - powiedział prezes ZUE Wiesław Nowak, cytowany w komunikacie.

Głównym przedmiotem działalności grupy kapitałowej ZUE jest projektowanie oraz realizacja, w formule generalnego wykonawstwa, kompleksowych usług budowy i modernizacji linii tramwajowych oraz kolejowych, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r. W 2016 r. miała 343 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)