"Mamy satysfakcję, że nasza kolejna oferta złożona na przewozy węgla dla Grupy Enea okazała się najkorzystniejsza, tym bardziej, że przetarg był dość nietypowy, gdyż zakładał realizację przewozów w warunkach zamknięć części modernizowanych przez PKP PLK linii kolejowych obejmujących relację Jaszczów - Świerże Górne. W ofercie uwzględnione więc zostały także dodatkowe koszty przewoźnika wynikające z konieczności dokonywania objazdów" - skomentował członek zarządu PKP Cargo ds. handlowych Grzegorz Fingas, cytowany w komunikacie.

Nowa umowa jest kontynuacją wieloletniej współpracy PKP Cargo z Eneą Wytwarzanie. Operator już realizował i aktualnie wykonuje przewozy węgla dla Grupy Enea do Elektrowni Kozienice, zarówno z Lubelskiego Węgla "Bogdanka", jak też z kilku kopalń śląskich.

"Kontynuacja współpracy z Eneą potwierdza jakość naszych usług i rynkowe doświadczenie, a także fakt, że nasi partnerzy z branży energetycznej mogą zawsze na nas liczyć. PKP Cargo sprawdza się jako niezawodny od lat partner w zapewnieniu ciągłości dostaw paliwa do Elektrowni Kozienice" - dodał prezes Maciej Libiszewski.

Umowę ze strony Grupy Enea podpisali przedstawiciele Enei Trading, spółki odpowiedzialnej w Grupie między innymi za zapewnianie ciągłości dostaw paliw, usług logistycznych oraz przeprowadzanie postępowań na dostawy paliw i świadczeń logistycznych dla aktywów wytwórczych Grupy Enea.

"Jesteśmy zadowoleni z wyniku przetargu i podpisania umowy z PKP Cargo. Ze względu na modernizację standardowej trasy kolejowej prowadzącej z LW Bogdanka, droga dostarczania paliwa węglowego do Elektrowni Kozienice uległa zmianie. PKP Cargo zaproponowało najlepsze rozwiązanie, które pozwala nam optymalizować koszty związane z transporetem paliwa przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego standardu usług i ciągłości dostaw" - powiedział prezes Enei Trading Dawid Klimczak, również cytowany w materiale.

Przewozy węgla w ramach wygranego przez PKP Cargo kontraktu będą się odbywały nową, dłuższą trasą po linii nr 30. Transporty będą realizowane w zwartych składach o masie min. 2 300 ton netto, w wagonach węglarkach budowy normalnej.

W trakcie realizacji są jeszcze dwa kontrakty zawarte w 2016 roku przez PKP Cargo z Eneą Wytwarzanie. Jeden na przewozy węgla z Lubelskiego Węgla "Bogdanka" do Elektrowni Kozienice. Drugi - na przewozy węgla do tej elektrowni ze śląskich kopalń. Oba na łączną masę 6,3 mln ton tego surowca, przypomniano.

PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (44,1% udziału w rynku według masy i 51,6% według pracy przewozowej w 2016 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

(ISBnews)