Azoty Tarnów mogą zrezygnować ze sprzedaży swoich zakładów Elzat, na rzecz ich konsolidacji z Automechaniką. Nowy podmiot ma trafić na NewConnect.
Azoty Tarnów (AZOTYTARNOW) kończą porządkowanie grupy kapitałowej. W ciągu ostatniego miesiąca zakłady sprzedały dwie spółki zależne, a do końca 2009 roku miały sprzedać kolejną. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, zarząd zmienił jednak priorytety. I choć rozmowy na temat sprzedaży Elzatu (zakład remontów elektrycznych) nadal są prowadzone, zdecydowano, że spółka pozostanie w grupie. Ma zostać skonsolidowana z Automechaniką (spółką Azotów odpowiedzialną za projektowanie, montaż i remonty przemysłowych systemów pomiarowych). Docelowo nowy podmiot, po przekształceniu w spółkę akcyjną, ma trafić na NewConnect. W 2010 roku na ten rynek ma trafić także inna spółka Azotów Tarnów – JRCh, zajmująca się oczyszczaniem ścieków i utylizacją materiałów chemicznych.
To nie koniec zmian w strukturze grupy kapitałowej. Tarnowskie Azoty do końca grudnia zamierzają również sfinalizować zakup niemieckiego Unylon Polymers.
– Jesteśmy w trakcie nabywania 100 proc. udziałów Unylonu. Liczymy, że jeszcze w tym miesiącu zgromadzenie wierzycieli przyjmie program naprawczy, a transakcję zaakceptuje walne zgromadzenie – wyjaśnia Jerzy Jurczyński, rzecznik Azotów Tarnów.
Reklama
Jak się dowiedzieliśmy, na przejęcie i restrukturyzację niemieckiego producenta poliamidu firma z Tarnowa przeznaczy 10 mln euro.
W listopadzie Azotom udało się sprzedać spółkę Zbach (zakład budowy aparatury chemicznej). Za 10 mln zł kupiła ją płocka Petro Mechanika. Z kolei na początku grudnia inną spółkę – Wiezat (zajmuje się pracami izolacyjnymi i remontowymi) – kupiła za 1,5 mln zł firma Kaefer z Warszawy.
W Azotach podkreślają, że ceny – wynegocjowane za sprzedaży Zbachu i Wiezatu – przewyższają wartość najwyższych wycen spółek, przeprowadzonych metodami rekomendowanymi przez Ministerstwo Skarbu Państwa.